Zwierzenia w Dworku

"Zwierzenia bezrobotnego aktora" - reż. Marcin Zarzeczny

Dziś o godz. 22 na Letniej Scenie Boto w "Młodym Byronie" w Dworku Sierakowskich odbędzie się kolejna próba "Zwierzeń bezrobotnego aktora" Marcina Zarzecznego.

Monodram jest inicjatywą bezrobotnego aktora, który tworzy przedstawienie w unikatowy sposób - nie posiadając żadnych środków tworzy przedstawienie na oczach widzów. W ciągu pięciu miesięcy odbyło się już szesnaście takich prób - w Zabrzu, Katowicach, Krakowie, Pszczynie, Cieszynie, Gnieźnie i Warszawie - w ramach programu "Tournee bezrobotnego aktora po Polsce". Każda kolejna próba wzbogacona jest o nowe elementy. "Zwierzenia bezrobotnego aktora. Czyli komedia życiowa najednego aktora, najlepiej bezrobotnego" to tekst opowiadający prawdziwe wydarzenia z życia pewnego bezrobotnego artysty. To historia o determinacji i walce o realizację marzeń. O ważnych rzeczach mówi się tu w sposób lekki, bez użalania się nad losem bezrobotnego. W scenariuszu zawarty jest opis doświadczeń bohatera związanych z poszukiwaniem pracy. Nie one są tu jednak najważniejsze, a sposób w jaki reaguje na nie bohater próbując myśleć tylko pozytywnie i patrzeć na trudne sytuacje z humorem i ogromnym dystansem. Tekst nie jest napisany w klasyczny sposób opierający się na misternej budowie dramaturgii. W zasadzie tej dramaturgii jest tutaj niewiele. Ważniejsze od niej jest zbudowanie atmosfery intymnej rozmowy bohatera z widzem, podobnej do rozmowy przyjaciół.

Choć prapremiera "Zwierzeń bezrobotnego aktora" jeszcze się nie odbyła, to monodram otrzymał już zaproszenia na ważnepolskie festiwale: XII Festiwal Współczesnej Dramaturgii "Rzeczywistość przedstawiona" (organizowany przez Teatr Nowy w Zabrzu) oraz na Lato w Malarni (organizowane przez Teatr Śląski w Katowicach - odbędą się cztery pokazy).

(-)
Mateiały organizatora
20 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...