Zwodnica na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

50. Kaliskie Spotkania Teatralne

"Zwodnica" w reżyserii Kuby Kowalskiego, przedstawienie gdańskiego Teatru Wybrzeże, walczy o nagrody 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Festiwalowa publiczność obejrzy sztukę w najbliższą sobotę - ostatniego dnia imprezy.

Kaliskie Spotkania Teatralne są festiwalem prestiżowym, jedyną ważną w kraju imprezą, w trakcie której nagradzane są nie najlepsze spektakle czy reżyserzy, ale aktorzy. W tym roku konkurs obchodzi półwiecze istnienia (oraz, jednocześnie, mija 210. rocznica założenia organizującego go Teatru im. Bogusławskiego). Rok temu zespół Wybrzeża wrócił z KST na tarczy - Dorota Kolak za rolę Aleksandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości" zdobyła w Kaliszu Grand Prix.

"Zwodnica" jest adaptacją elżbietańskiego dramatu Thomasa Middletona i Williama Rowley\'a, premiera spektaklu odbyła się w marcu zeszłego roku. Wydaje się, że największe szanse w konkursie ma Michał Kowalski za wyśmienitą drugoplanową rolę De Floresa oraz Karolina Piechota, wcielająca się w postać tytułowej Zwodnicy - Beatrice. W tym roku gdańscy aktorzy będą jednak mieli wyjątkowo silną konkurencję - w Kaliszu startuje między innymi "Szajba" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu (z bardzo dobrymi rolami Kingi Preis oraz Marcina Czarnika), "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa (w obsadzie m.in. Danuta Szaflarska, Roma Gąsiorowska i Adam Woronowicz) czy "Sztukę bez tytułu" w reż. Agnieszki Glińskiej z warszawskiego Teatru Współczesnego (gra tam m.in. Borys Szyc i Krzysztof Kowalewski).

mb
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
12 maja 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...