Zwolniono dyrektora moskiewskiego teatru Bolszoj

Anatolij Iksanow

Dyrektor teatru Bolszoj Anatolij Iksanow został zwolniony po serii skandali, które wstrząsnęły tą najbardziej prestiżową rosyjską sceną.

 Zastąpi go Władimir Urin, dyrektor teatru im. Stanisławskiego - poinformował we wtorek minister kultury Władimir Medinski.

Minister podkreślił, że decyzja o zwolnieniu dyrektora po 13 latach kierowania sceną zapadła z powodu "trudnej sytuacji", w której znalazł się teatr po skandalu ze stycznia, kiedy to oblano kwasem dyrektora artystycznego baletu Siergieja Filina.

- Urin będzie w stanie zjednoczyć zespół i kontynuować rozwój tego najlepszego teatru w kraju i jednego z najlepszych na świecie. Teatr znajduje się w trudnej sytuacji i należy ją zmienić - powiedział szef resortu kultury.

42-letni Filin, dawny tancerz, został napadnięty 17 stycznia późnym wieczorem niedaleko swego domu; nieznany napastnik chlusnął mu kwasem w twarz i zbiegł. Filin trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, które objęły twarz i oczy. Obecnie kontynuuje leczenie w Niemczech. W sumie przeszedł 18 operacji i wcale nie jest pewne, czy uda się uratować mu wzrok.

Atak ten wywołał bezprecedensowy skandal w teatrze ujawniający rywalizację i wewnętrzne konflikty na tej znanej na świecie scenie, założonej w 1776 roku.

Jeden z czołowych tancerzy Paweł Dmitriczenko przyznał się, że do ataku na Filina wynajął wspólnika, lecz twierdzi, że nie spodziewał się, że obleje mu on twarz kwasem.

Państwowa telewizja sugerowała, że motywem ataku była odmowa Filina w sprawie obsadzania partnerki Dmitriczenki, 21-letniej solistki Andżeliny Woroncowej, w głównych rolach.

Skonfliktowany z byłym już kierownictwem teatru jest też słynny tancerz Nikołaj Ciskaridze. Iskanow oskarżał go o podżeganie do ataku na dyrektora artystycznego. Z kolei Ciskaridze zarzucał szefowi teatru niewłaściwy repertuar i naruszanie praw pracowniczych tancerzy, a także sprzeniewierzenie funduszy podczas remontu teatru.

(-)
(PAP)
10 lipca 2013
Portrety
Anatolij Iksanow

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...