Zwycięzcy

15. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „DWA TEATRY – SOPOT 2015"

Słuchowisko „Podróż na Księżyc" zdobyło Grand Prix zakończonego dziś XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry". W konkursie w tym roku wzięło udział 29 realizacji radiowych oraz 18 telewizyjnych.

Nagrody twórcom słuchowisk i spektakli wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 29 czerwca.

Realizacje radiowe oceniało jury w składzie: Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa (przewodnicząca), Krzysztof Gordon, Jerzy Limon, Maria Pakulnis i Edward Pałłasz, które postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska – „Podróży na Księżyc", w tym: za tekst – Monice Milewskiej; za reżyserię – Annie Wieczur-Bluszcz; za realizację akustyczną – Maciejowi Kuberze; za rolę Georges'a Mélièsa – Janowi Englertowi, za rolę Ludwika Lumière'a – Jerzemu Radziwiłowiczowi. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska „Nalepa" (zgłoszenie Polskiego Radia Rzeszów), w tym nagrodzono: za tekst – Jerzego Janusza Fąfarę; za reżyserię – Grzegorza Styłę; za realizację akustyczną – Macieja Rosoła; za kreację instrumentalną – Jacka Królika. Nagrodę ufundowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Nagrodę za reżyserię ex aequo dla: Marii Brzezińskiej za „Świat nie jest dobry na serce" według wierszy Bogdana Zadury (słuchowisko zgłoszone przez Radio Lublin) oraz Waldemara Modestowicza za „Drzazgi" Tomasza Macieja Trojanowskiego (słuchowisko zgłoszone przez Pierwszy Program Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

Nagrodę za scenariusz oryginalny dla Tomasza Macieja Trojanowskiego za „Drzazgi" w reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Pierwszego Programu Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Grupa Lotos.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją dla Darka Błaszczyka za scenariusz słuchowiska „Ukryty w słońcu" według powieści Ireneusza Iredyńskiego (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Grupa Energa.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska „Ukryty w słońcu" w reżyserii Darka Błaszczyka dla Macieja Kubery (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk.

Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Ignacego Zalewskiego za muzykę oryginalną do słuchowiska „Boska Komedia. Raj" w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą dla Katarzyny Dąbrowskiej za rolę Kobiety w słuchowisku „Pożegnalna podróż" w reżyserii Janusza Zaorskiego (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo dla: Krzysztofa Globisza za rolę Prowadzącego i Słuchaczy w słuchowisku „Nienawidzę" w reżyserii Ewy Kutryś (zgłoszenie Radia Kraków) oraz dla Krzysztofa Gosztyły za rolę Autora w słuchowisku „Jesienny wieczór" w reżyserii Janusza Kukuły (zgłoszenie Pierwszego Programu Polskiego Radia). Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak za rolę Joanny w słuchowisku „Ukryty w słońcu" w reżyserii Darka Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę ufundowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską dla Wojciecha Kwiatkowskiego za rolę Dzwonnika w słuchowisku „Druga matka Polska wzywa" w reżyserii Grzegorza Styły (zgłoszenie Polskiego Radia Rzeszów). Nagrodę ufundowała INPRO S.A.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano Ewie Kutryś, adaptatorce i reżyserce słuchowiska „Nienawidzę" (zgłoszenie Radia Kraków).

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymało Radio Lublin za różnorodną ofertę programową.

Magdalena Buczek
Materiał organizatora
30 czerwca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia