Zwycięzcy

2. Teatroteka Fest - 2018

„Sprawa Rity G." Jolanty Janiczak w reżyserii Darii Kopiec otrzymała Grand Prix II edycji festiwalu „Teatroteka Fest". Najwięcej nagród – aż sześć, łącznie z nagrodą dziennikarzy i krytyków – trafiło do twórców spektaklu „Porwać się na życie" Roberta Urbańskiego w reżyserii Michała Szcześniaka. Nazwiska wszystkich laureatów poznaliśmy ostatniego dnia festiwalu podczas uroczystego wręczenia nagród.

W drugiej edycji festiwalu „Teatroteka Fest", organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i współorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wzięło udział 10 premierowych ekranizacji spektakli zrealizowanych w 2017 roku w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

Siedmioosobowe jury w składzie: Małgorzata Semil (przewodnicząca), Danuta Stenka, Roman Gutek, Michał Walkiewicz, Kalina Zalewska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Wawrzyniec Kostrzewski, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix dla najlepszego spektaklu „Sprawie Rity G." – „za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko". Nagroda w wysokości 15 tys. zł – podzielona w równych proporcjach – trafiła do reżyserki spektaklu Darii Kopiec, autora zdjęć Piotra Chodury, twórczyni muzyki Joanny Halszki Sokołowskiej, odpowiedzialnej za kostiumy Patrycji Fitzet i montażystki Moniki Sirojc. W tym spektaklu doceniono także kobiece kreacje aktorskie. Monika Buchowiec została nagrodzona za pierwszoplanową rolę kobiecą, a ufundowana przez rektora Akademii Teatralnej nagroda dla studenta lub absolwenta tej uczelni, powędrowała do Martyny Byczkowskiej.

Najwięcej nagród – aż sześć – trafiło do twórców spektaklu „Porwać się na życie". Sztuka Roberta Urbańskiego została uznana za najlepszy tekst dramatyczny, a Michał Szcześniak otrzymał nagrodę za reżyserię. Ta „inteligentna i błyskotliwa komedia liryczna" – jak uzasadniało Jury – zdobyła główną nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) przyznawaną przez ponad dwudziestoosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową. W spektaklu doceniono także muzykę skomponowaną przez Agatę Kurzyk oraz scenografię autorstwa Anny Wunderlich (która otrzymała tę nagrodę także za scenografię do „Sprawy Rity G."). Nagroda za pierwszoplanową kreację męską – za subtelny i wzruszający portret marzyciela-porywacza" – powędrowała do Andrzeja Mastalerza, odtwórcy roli Tadka w „Porwać się na życie".

W kolejnych kategoriach indywidualnych nagród aktorskich zwyciężyli: Anna Januszewska (drugoplanowa rola kobieca) za rolę w spektaklu „Cicha noc" autorstwa Amanity Muskarii
w reżyserii Pawła Paszty i Mirosław Baka (drugoplanowa rola męska) za rolę w „Dziecku" Ingi Iwasiów w reżyserii Barbary Białowąs.

W kategorii „najlepsze zdjęcia" wyróżniony został Jakub Burakiewicz za spektakl „Cicha noc". Nagroda w kategorii „montaż" trafiła z kolei do Jakuba Motylewskiego za montaż spektakli „Cicha noc" i „Gardenia". To druga z rzędu nagroda dla Jakuba Motylewskiego (w ubiegłym roku otrzymał ją za montaż „Zakładu Doświadczalnego Solidarność").

Jury zadecydowało o przyznaniu honorowego wyróżnienia dla twórców spektaklu „Gardenia" autorstwa Elżbiety Chowaniec w reżyserii Wojciecha Urbańskiego – „za prostotę środków artystycznych i harmonijną pracę całego zespołu".

Nagrodzony przez festiwalową publiczność został spektakl „Dzielni chłopcy" autorstwa Magdaleny Drab w reżyserii Szymona Waćkowskiego.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom II edycji festiwalu odbyła się w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej.

Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorami festiwalu „Teatroteka Fest" są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal „Teatroteka Fest" adresowany jest do widzów powyżej 16-tego roku życia.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
12 lutego 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...