Zwycięzył dwudziestolatek z Holandii

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy

20-letni Sedrig Verwoert z Holandii zwyciężył w zakończonym w piątek w Gdańsku międzynarodowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W imprezie, zorganizowanej w sali Opery Bałtyckiej, wzięli udział reprezentanci 10 krajów.

Każdy z tancerzy wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentowali się w choreografii grupowej (po pięć osób) przygotowanej przez założycieli zespołu BalletBoyz, który tworzą Michael Nunn i William Trevitt.
Następnie trzyosobowe jury wybrało z 10 tancerzy dwójkę najlepszych: 17-letniego Felixa Berninga z Niemiec oraz 20-letniego Sedriga Verwoerta z Holandii, którzy stoczyli ze sobą taneczny pojedynek. Jurorzy jednomyślnie uznali, że lepszy w tej rywalizacji na scenie był Holender.
W finale Eurowizji dla Młodych Tancerzy wystąpili także: Adela Abdul Khalegova (18 lat, Czechy), Yana Stangey (18 lat, Białoruś), Nikita Vasylenko (20 lat, Ukraina), Julie Dokken (18 lat, Norwegia), Stephanie Liekola Isla (16 lat, Szwecja), Vahagn Margaryan (17 lat, Armenia), Patricija Crnkovic (15 lat, Słowenia).
Reprezentujący Polskę 19-letni Kristof Szabo urodził się na Węgrzech, ale od najmłodszych lat mieszka w naszym kraju. Tańcem pasjonuje się od dziecka, ale do szkoły baletowej wstąpił trzy lata temu. Ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W kwietniu 2013 r. wygrał VI Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy" w Szczecinie.
Tancerzy publicznie oceniało trzyosobowe jury złożone z autorytetów w dziedzinie tańca: Krzysztof Pastor (balet klasyczny), Nadja Espiritu (hip hop) i Cameron McMillan (taniec współczesny).
Krzysztof Pastor jest od 2009 r. szefem Polskiego Baletu Narodowego, pełni też funkcję dyrektora artystycznego Litewskiego Baletu Narodowego. Wcześniej był tancerzem i choreografem w Het Nationale Ballet w Amsterdamie, z którym współpracuje od 1985 r. Ponad połowę swojego życia spędził poza Polską, z której wyjechał w latach 80. XX wieku, mając 25 lat. Zanim osiadł w Holandii był solistą Le Ballet de l'Op,ra de Lyon we Francji.
Nadia Espiritu z Niemiec z kulturą hip-hopu Nadia Espiritu zetknęła się po raz pierwszy w 1992 roku, podczas dłuższego pobytu w USA. Z wykształcenia jest śpiewaczką, jednak ostatecznie zdecydowała się na taniec. Od 2003 r. prowadzi zajęcia w Tanzhaus Nrw w Duesseldorfie, jednym z najważniejszych niemieckich ośrodków tańca. Pracuje także jako choreograf i nauczyciel, prowadząc liczne kursy i warsztaty w Niemczech, Austrii, Anglii, a także w Chinach i Japonii.
Cameron McMillan z Wielkiej Brytanii (pochodzi w Nowej Zelandii) jest niezależnym choreografem, tancerzem, nauczycielem i artystą związanym z DanceEast (Narodową Agencją Tańca Wschodniej Anglii). Ukończył Australijską Szkołę Baletową w Melbourne. W 2001 roku przeniósł się do Londynu.
Gospodarzem tegorocznego finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy była Telewizja Polska - TVP Kultura, która zaprosiła do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz miasto Gdańsk. Partnerem konkursu były Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca.
Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbywa się od 1985 r. Organizowany jest on co dwa lata przez europejskie stacje telewizyjne. Gospodarzem finału imprezy jest zawsze inny kraj zrzeszony w Europejskiej Unii Nadawców. Polska była jak dotąd dwukrotnie organizatorem finału konkursu: w 1997 r. odbywał się on w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 r. - w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

(-)
(PAP)
17 czerwca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...