Życie Beethovena pod lupą biografa
"Beethoven. Biografia geniusza", W.A.B., Warszawa 2009George R. Marek parał się w życiu m.in. szefowaniem wytwórni RCA Rekord Division, zasiadaniem w jury Metropolitan Opera Quiz, ale przede wszystkim pisaniem kompozytorskich biografii. Nim zmarł w 1987 roku, zdążył popełnić rozprawy m.in. o Puccinim, Chopinie, Schubercie i Toscaninim.
Największą sławę i pieniądze przyniósł mu jednak portret prekursora muzycznego romantyzmu Ludwika van Beethovena. Wydana w 1976 r. książka "Beethoven. Biografia geniusza" do dziś jest edytorskim smakołykiem, bez którego trudno wyobrazić sobie poważne studia nad dorobkiem klasyka. Dziś trafi na księgarskie lady.
Gdy waży się w ręku opasły tom, trudno nie odnieść wrażenia, że Marek obmyślił biografię totalną. W książce znaleźć można nie tylko kulisy muzycznego warsztatu muzyka, opis rodzenia się jego najsłynniejszych kompozycji (świetny fragment o przedśmiertnych kwartetach smyczkowych) czy ich związków z rodzącą się modą na romantyzm. Wnikliwy czytelnik odszuka wszystkie dane niezbędne do tego, aby zrekonstruować twórczy dorobek Mistrza.
Ale największe wrażenia robią te fragmenty, które odnoszą się do osobistego życia Beethovena, jego zmagań z postępująca głuchotą i ludźmi, którym - jak na geniusza przystało - potrafił wyrządzić sporo złego. Beethoven zmarł w 1827 r. w Wiedniu w wieku 57 lat, a tajemnice jego życia poznamy właśnie dzięki benedyktyńskiej pracy amerykańskiego biografa.
***
George R. Marek, "Beethoven. Biografia geniusza", W.A.B., Warszawa 2009, cena 69 zł