Życie niewyczerpane

"W zawieszeniu" - reż. Arti Grabowski - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

„W zawieszeniu" jest kameralnym, a zarazem dynamicznym seansem teatralnym z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. Jest dramaturgiczną próbą zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. To opowieść o walce, o codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji,...o nadziei. Inspiracją do spektaklu były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora" oraz filozofia Karla Jaspersa.

Ideę do powstania projektu „W zawieszeniu" zainicjowała Marta Paradecka, w momencie gdy doświadczyła sytuacji granicznej, która w przypadku Marty przybrała formę choroby. „Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby". Spektakl jest epitafium dla Marty.

„...ponieważ nie znamy dnia swojej śmierci, traktujemy życie jak niewyczerpane źródło, a przecież wszystko zdarza się tylko określoną, i to niewielką liczbę razy. Jak często jeszcze przypomnisz sobie popołudnie z dzieciństwa? To, które tkwi w tobie tak głęboko, że nie wyobrażasz sobie bez niego życia, może cztery, pięć razy, może nawet mniej, ile razy zobaczysz wschód księżyca w pełni, może dwadzieścia, a jednak życie wydaje się niewyczerpane... "

Cytat pochodzi z powieści „Pod osłoną nieba" Paula Bowlesa.

Marta Paradecka (ur. 24.07.1979 – zm. 12.01.2018)
Prezes Fundacji Sztuka dla Życia. W ramach fundacji zrealizowała między innymi prezentację „Kim jesteś – kim jestem? Przeglądam się w twarzach moich przodków". Dotyczyła ona dziedzictwa kulturowego. W prezentacji uczestnicy warsztatów zapraszali widzów w teatralną podróż w przeszłość swoich rodzin. W roku 2017 powstał projekt „Sztuka w służbie ducha i ciała". Marta zorganizowała w nim bezpłatne zajęcia artystyczno-terapeutyczne adresowane do osób chorych onkologicznie. Wystąpiła w kilku spektaklach Teatru IOTA. Była aktorką Teatru Cogitatur i współzałożycielką Teatru A Part w Katowicach. Zorganizowała festiwal teatralny w Połczynie Zdroju (Połczyńskie Impresje Teatralne) – pomysł, jak sama mówiła, „wziął się z głowy i z serca". W Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr Kontakt, z którym zrealizowała Eksperymentalną Formę Teatralną „Szczudłodram". Ukończyła podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Marta była niezwykle twórcza, skupiała się na działaniach wokół kultury i sztuki, jako wartościach nadających głębszy sens ludzkiemu istnieniu. Była organizatorem wielu inicjatyw artystycznych, pomagała, wspierała, inspirowała, a sztuka towarzyszyła jej w każdym momencie życia.

dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977).
Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser. Autor ponad 200 wystąpień performance, spektakli teatralnych wystawionych w 83 krajach. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W latach 2002-2007 współpracował z poznańskim teatrem „Porywacze ciał".

Monika Wachowicz (ur. 1978)
Aktorka, instruktorka teatralna i pedagożka, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m. in. z katowickim Teatrem Cogitatur; współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2; prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji; bierze udział we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part (z wyjątkiem przedstawień solowych „Kołysanka" i „Więzy"); koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part; prowadzi w Katowicach Studio Aktorskie Teatru A Part. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2011, 2014).

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Teatru Witkacego w Zakopanym za gościnę, Teatrowi Rozrywki w Chorzowie za życzliwość i pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz firmie Adox Sp. z o.o. z Warszawy.

Karolina Staneczek
Materiał Teatru
16 listopada 2018
Portrety
Arti Grabowski

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...