"Życie paryskie" w Multikinach

"Życie Paryskie" - aut. Jacques Offenbach - reż. Christian Lacroix - Retransmisja z Teatru przy Polach Elizejskich w Paryżu do Multikin

Przed nami kolejna retransmisja, tym razem kompletnej, prapremierowej wersji „Życia paryskiego” Jacques’a Offenbacha.

Christian Lacroix to nie tylko jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie projektantów mody. We Francji dodatkowo często zajmuje się projektowaniem kostiumów i dekoracji teatralnych, między innymi dla legendarnej Comédie-Française.

Ostatnio zajął się także reżyserią i przygotował w słynnym paryskim teatrze Théâtre des Champs-Elysées inscenizację „Życia paryskiego" Jacques'a Offenbacha, francuskiego kompozytora, który uwielbiał bufonady. Offenbach był mistrzem w pisaniu operetek na kanwie mitów greckich („Piękna Helena" czy „Orfeusz w piekle"), jednak jego „antyczne" dzieła prawie zawsze w jakiś sposób odmalowywały mu współczesnych.

Z okazji organizowanej w Paryżu w 1867 roku Wystawy Światowej napisał „Życie paryskie", które drwiło z wad mieszkańców miasta. Udawane hrabiny, niewierni baronowie, sprytni lokaje, uszlachcone pokojówki i... kolejarze – wszyscy oni uwikłani są w niezwykle skomplikowaną i pełną zwrotów akcji intrygę, okraszoną łatwo wpadającą w ucho, pełną francuskiej figlarności muzyką. W „Życiu paryskim" Offenbach, jak zwykle, umieścił wymyślonego właśnie i bardzo modnego kankana. Zresztą inny jego kankan – ten z „Orfeusza w piekle" – jest najsłynniejszy na świecie.

Spektakl ten grany jest z kompletnej, prapremierowej partytury z 1866 roku, zawierającej wszystkie pierwotne fragmenty, które Offenbach wykreślił lub przekomponował w późniejszych redakcjach.

Bartłomiej Majchrzak
Multikino S.A.
9 maja 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia