Życie zamienione w piekło

"Gran operita" - reż: Marcin Przybylski - Teatr Współczesny w Warszawie

Opowiedziana językiem operity - unikalnego gatunku teatralnego, łączącego w sobie cechy operetki i musicalu - dla mnie zupełnie nowatorskim, historia Wiery Gran (właśc. Weroniki Grynberg), piosenkarki i aktorki kabaretowo-filmowej, odnoszącej sceniczne sukcesy zarówno przed wybuchem II wojny światowej, jak i w jej trakcie, pokazuje występy artystki często zaaranżowane przez jej trudny los. Wiera występowała u boku takich gwiazd, jak Loda Halama, Mira Zimińska, Kazimierz Krukowski, Ludwik Sempoliński, a piosenki dla niej pisali m.in. Władysław Szpilman i Jeremi Przybora

Spektakl ukazuje talent Wiery, jej występy dla oprawców w getcie, sprawiające, że postrzegana była jako swojego rodzaju gwiazda, której udało się zrobić zagraniczną karierę w latach powojennych. Reżyser, który solidnie przygotował się do zaprezentowania postaci Wiery, pokazuje, że niestety to co Ona kochała robić najbardziej i przed kim swój talent prezentowała, zaważyło całkowicie na jej dalszym, trudnym życiu.
Pomówienia o kolaborację z gestapo i żydowską policją, a także plotki i oskarżenia zmieniły jej życie w piekło.

O tym właśnie jest ten spektakl, o trudzie życia stłamszonego plotką, oszczerstwem i niesprawdzoną informacją przekazywaną ludziom podejmującym istotne decyzje w sprawach społecznych. Pan Marcin Przybylski, którego kojarzę z występów w Teatrze Syrena, głównie jako aktora śpiewającego, zrobił ciekawy eksperyment przez połączenie słowa śpiewanego i mówionego, opatrzonego wspaniałą oprawą muzyczną zaprezentowaną przez zespół Klezzmates.

Wśród występujących na scenie nie trudno zauważyć aktorów ze stałego zespołu Teatru Współczesnego, ale także wielu „świeżo upieczonych” absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej; myślę, że Marcin Przybylski idzie w bardzo dobrym kierunku, szlifując te „diamenciki”.

Żałuję tylko, że rola przydzielona Annie Czartoryskiej nie była szczególnie zauważalna w całości przedstawienia.

Michał Janusz
Teatr dla Was
24 października 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...