Żywe kultury teatru

Nowy cykl prezentacji w Piekarni Instytutu Grotowskiego

W styczniu 2021 rusza nowy program Instytutu Grotowskiego zatytułowany „Żywe kultury teatru". To cykl prezentacji ważnych zjawisk teatralnych zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski. W jego ramach raz na kwartał w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu będą się odbywały spektakle oraz spotkania z twórcami i zespołami, którzy wypracowali własne metody pracy i stworzyli oryginalny język teatralny. Cykl zainaugurują 18 stycznia spotkanie online z Jackiem Głombem, a tydzień później, 25 stycznia prezentacja spektaklu „Orkiestra" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

W programie „Żywe kultury teatru" znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru. Ich wspólnym mianownikiem będą przejawiająca się na wielu poziomach kategoria „żywości", czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza. Cykl „Żywe kultury teatru" otworzy spotkanie z reżyserem i dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jackiem Głombem. Za jego dyrekcji, od 1994 roku, teatr czynnie kreuje nową tożsamość Legnicy i Dolnego Śląska. Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje. Legnicki zespół to kwintesencja wspólnotowości, partnerstwa, zawodowego zaangażowania, opartych na całkowitym zaufaniu i lojalności relacji z dyrektorem oraz autonomiczności w artystycznej współpracy z reżyserem nad spektaklem. Spotkanie zatytułowane „Made in Legnica" będzie dotyczyło genezy i kształtowania się wyjątkowości „drużyny Modrzejewskiej", a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu, Jarosław Fret. Transmisja spotkania odbędzie się na żywo na Facebooku Instytutu Grotowskiego w poniedziałek 18 stycznia 2021 o godz. 18:00.

Więcej na: https://bit.ly/3oDwiBf

Tydzień później, 25 stycznia 2021 o godz. 19:00 w Piekarni Instytutu Grotowskiego zaprezentowany zostanie spektakl „Orkiestra" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Inspiracją do jego powstania były wspomnienia robotników ściągających z całej Polski do Zagłębia Miedziowego wraz z odkryciem złóż miedzi w 1957 roku i powstaniem KGHM-u. To spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia. W tle losów członków górniczego zespołu muzyków przebrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości kościelnych i słynnego zawołania z listu biskupów Polski i Niemiec „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji.

Więcej na: https://bit.ly/3bj1Hot

Katarzyna Spychała
Materiał Instytutu Grotowskiego
13 stycznia 2021
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...