Żywe wspomnienie niepokornego poety

Mironalia

Mironalia, czyli święto Mirona Białoszewskiego, trwać będą przez całą niedzielę w podwórkach, galeriach i na chodnikach ulicy Tarczyńskiej.

W Zaułku Mirona zostaną pokazane projekty, będące swobodną interpretacją poezji Białoszewskiego (projekty „Białoszewski blokowy” i „Baby z bloku”). Obok, na jednym z tutejszych podwórek organizatorzy odtworzą dawną kawiarnię U Aktorek (dzięki współczesnej technice znów posłuchamy tu niezapomnianych artystów: Ordonki, Messalki czy Fogga). 

Dla najmłodszego pokolenia przygotowano poetycki meeting freestyle’u, beatboxu i hip-hopu. Będzie także spektakl „Oho-ho-ho” według tekstów Mirona Białoszewskiego, Doroty Masłowskiej i Krzysztofa Bizio w reż. Marzeny Nieczuja-Urbańskiej, w wykonaniu Teatrzyku Cienicienta oraz „Mironowisko” w Księgarni Hiszpańskiej (ul. Tarczyńska 3). 

Tutaj w sali projekcyjnej odtworzone zostaną archiwalne nagrania radiowe Mirona Białoszewskiego i „Teatru na Tarczyńskiej”. Pokazany będzie też film „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. To historia przyjaźni niewidomej Jadwigi Stańczakowej (Krystyna Janda) z Mironem Białoszewskim (Andrzej Hudziak).

Mironalia, Warszawa, ul. Tarczyńska (odcinek od ul. Raszyńskiej do Dalekiej), wstęp wolny, niedziela (21.06), godz. 12 – 19

Sandra Wilk
Rzeczpospolita
19 czerwca 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia