Żywy komiks

"Hôtel Royal" - reż. Piotr Suzin - Teatr Akt w Warszawie

30.11.2010 Teatr AKT zaprasza na premierę przedstawienia "Hôtel Royal". Jest to pastisz filmu noir w formie lekkiej komedii sytuacyjnej stylizowanej na czarno-białe filmy lat 20 i 30 tych, w której bohaterowie stanowią zróżnicowaną i charakterystyczną w wyrazie galerię postaci

Spektakl opowiedziany językiem pantomimy, ubarwiony żywiołową  ścieżką dźwiękową, zawiera odniesienia  do filmu niemego takie jak: charakterystyczna gra aktorska, nagłe zwroty akcji i dynamiczny przebieg.

Istotnymi elementami plastycznymi spektaklu są kostiumy, scenografia oraz przenikające się wzajemnie z treścią filmową projekcje rysunków, które stanowią dodatkowy walor narracyjny. Pozwoliło to twórcom zastosować niemożliwe w tradycyjnej sztuce teatralnej techniki filmowe jak zbliżenia, bliskie plany aktorskie oraz detale. Dzięki temu sztuka przybiera kształt żywego komiksu czyli formy audiowizualnej historii rysunkowej, której miejscem jest tytułowy Hotel Royal. Zupełnie przypadkowo spotykają się w nim bohaterowie sztuki i dzięki zawiłej akcji zostają wplątani w intrygę sensacyjną, która prowadzi do zaskakującego finału.

Teatr Akt powstał w 1991 roku jako grupa całkowicie niezależnych twórców – zawodowych aktorów pantomimy. Dziś jest  jedną z nielicznych offowych grup teatralnych w Polsce konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Jednocześnie udowadnia swoimi realizacjami, że teatr niezależny można tworzyć na profesjonalnym poziomie. Spektakle teatru  cieszą się wielkim uznaniem widzów w całej Polsce i za granicą. Teatr Akt wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy ale szybko zaczął wypracowywać  własny język teatralny. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Aburdalne poczucie humoru jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli. Teatr Akt jest organizatorem i twórcą wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, parad ulicznych, warsztatów teatralnych, projektów artystycznych, spektakli scenicznych i plenerowych.

Edyta Sudol
Materiały Teatru
18 listopada 2010

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia