2020-04-13 g. 18.00 - "Danuta W" - reż. Janusz Zaorski - Teatr Wybrzeże - 2020-04-13 g. 23.59

Krystyna Janda w roli żony byłego prezydenta Polski i przywódcy "Solidarności". Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek w mistrzowski sposób przeniosła na scenę głośną książkę "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy.

Teraz przedstawienie z 2012 roku, prezentowane m.in. w Gdańsku i w Warszawie, zadebiutuje w sieci. Teatr Polonia dołącza do scen, która na czas pandemii koronawirusa udostępniają swoje najważniejsze spektakle w internecie. I choć przed ekranem nie poczujemy zapachu słynnej już szarlotki pieczonej przez Jandę, to będziemy mogli spędzić z nią Wielkanoc.

Gdy niedawno w sieci mogliśmy oglądać spektakl Bartosza Szydłowskiego z Jerzym Stuhrem w roli Lecha Wałęsy, wkrótce również w internecie będziemy podziwiać Krystynę Jandę jako Danutę Wałęsę, która życie z prezydentem i przywódcą "Solidarności", a co za tym idzie, ostatnie dekady historii Polski i czas transformacji, opisała w szeroko dyskutowanej książce "Marzenia i tajemnice" z 2011 roku.

Do legendy przeszła już anegdota, gdy podczas premiery przedstawienia wymieniająca imiona wszystkich dzieci Wałęsów Krystyna Janda zapomniała jednego z nich. Lech Wałęsa miał wówczas ją uspokoić stwierdzeniem, że "on też zawsze zapomina".

Podczas opowieści o kolejnych etapach życia u boku legendy "Solidarności" Janda-Wałęsa piecze słynną szarlotkę według przepisu Danuty Wałęsy. Pod koniec przedstawienia częstuje nią widzów. "Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich" - mówiła o spektaklu Janda.

Scenografia jest minimalistyczna, przedstawia kuchenne wnętrze, na którego tle wyświetlano zdjęcia, dokumentujące wydarzenia historyczne, o których mówi autorka tekstu: m.in. strajki sierpniowe w Gdańsku, fragmentów filmów "Gdańsk z lotu ptaka" i "Ulica w Gdańsku lata 70." czy wizytę delegacji "Solidarności" i papieża Jana Pawła II. W 2019 roku twórcy nie uzyskali od TVP zgody na prezentowanie archiwalnych materiałów.

"Danuta W.": kiedy i gdzie oglądać? Transmisja online

Monodram Krystyny Jandy, "Danuta W" w reżyserii Janusza Zaorskiego, zostanie pokazany tylko jednego dnia. Spektakl online będzie można oglądać w wielkanocny poniedziałek, 13 kwietnia 2020. Będzie dostępny od godz. 18.00 do 23.59 w transmisji na Facebooku oraz na Vimeo. Link zostanie udostępniony na oficjalnym fanpage'u Teatru Polonia.

Spektakl jest za darmo, ale w zamian za obejrzenie go w internecie można wesprzeć teatr dowolną sumą pieniędzy. Jak podkreślała w swoim niedawnym apelu Krystyna Janda, jej teatry znalazły się w dramatycznej sytuacji w związku z zamknięciem instytucji kultury na czas pandemii koronawirusa. Janda prosiła widzów, by wstrzymali się ze zwracaniem biletów i wymieniali je w przyszłości na dowolne tytuły z repertuaru.(-) (-)
Onet.Kultura
8 kwietnia 2020
Spektakle
Danuta W.
Portrety
Janusz Zaorski