2020-06-03 - g. 19.00 - "Koncert Symfoniczny - Haydn" - dyr. Dawid Runtz - Polska Opera Królewska

Tym razem zaprezentujemy Państwu, zarejestrowany w październiku ubiegłego roku koncert pod batutą Dawida Runtza, w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej i znakomitego wiolonczelisty – Marcina Zdunika.Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów zapraszanym do udziału w tak znamienitych festiwalach, jak BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Zdunik jest artystą wszechstronnym – doskonale czuje się jako solista, jak i kameralista. Z powodzeniem wykonuje zarówno muzykę dawną, jak i tę najnowszą. Doceniany przez krytyków za doskonałą technikę i głębię interpretacji, zachwyca publiczność brzmieniem, ekspresją i wrażliwością.

Marcin Zdunik ma w dorobku także szereg nagrań płytowych. Za swój fonograficzny debiut otrzymał w 2010 roku nagrodę Fryderyk. Nagrodzony album zawiera m.in. II Koncert wiolonczelowy D-dur Josepha Haydna, który wypełni koncert.

Program:
J. Haydn – II Koncert Wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2
Wykonawcy:
Marcin Zdunik Wiolonczela
Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Dawid Runtz - dyrygent

Koncert ten, zwany „Wielkim" odznacza się niebywałą ekspresyjnością i szczególnym liryzmem, powstał prawdopodobnie z myślą o wiolonczeliście Jamesie Cervetto. To on po raz pierwszy wykonał dzieło – premiera odbyła się w Londynie w 1784. Być może właśnie w szczególnej muzykalności i temperamencie pierwszego interpretatora należy szukać źródeł inspiracji zarówno dla niezwykle pięknie prowadzonej melodii, jak i niełatwych pod względem technicznym przebiegów.Katarzyna Gardzina
Polska Opera Królewska
29 maja 2020
Portrety
Marcin Zdunik