70 wydarzeń w pięć dni

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i osiem profesjonalnych teatrów – tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który rozpoczyna się dziś, 19 czerwca 2018 r. Idea Festiwalu oraz szczegółowy program zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w dniu 12 czerwca.

Spotkanie odbyło się w Kawiarni Cechowa, z udziałem organizatorów: Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej reprezentowanej przez Wiesława Czołpińskiego – Dyrektora Festiwalu, Białostockiego Teatru Lalek reprezentowanego przez Julitę Stepaniuk oraz Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, w imieniu którego głos zabrał prezes Marta Rau. Ponadto w konferencji wzięli udział goście: Rafał Rudnicki – zastępca prezydenta miasta Białegostoku, Edyta Jurkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Adam Jakuć – dyrektor CKIR w Supraślu, Krzysztof Zemło – dyrektor MDK-DŚT w Łomży oraz Małgorzata Dąbrowicz – Koordynator Festiwalu, Katarzyna Siergiej, Anna Lach i Krzysztof Matosek z AT WSL.

Tak liczna reprezentacja wskazuje na kilka istotnych aspektów tegorocznej edycji Festiwalu. Po raz pierwszy odbywa się on nie tylko w Białymstoku, ale też w ośrodkach kultury w Łomży, Suwałkach i Supraślu:
- W Białymstoku teatr lalkowy to mainstream, ale poza Białymstokiem to jednak off. W naszej działalności staramy się na takie właśnie rzeczy zwracać uwagę, pokazywać widzom, którzy na co dzień nie mają z podobną sztuką do czynienia, dlatego cieszę się, że Festiwal przyjedzie m.in. do Łomży – mówił Krzysztof Zemło.

Z kolei Rafał Rudnicki zastępca prezydenta miasta Białegostoku zwracał uwagę na promocyjny aspekt imprezy: - To dla nas ogromnie ważne, że przyjedzie tu tylu młodych ludzi, studentów, tyle teatrów profesjonalnych, że właśnie Białystok będzie sceną tak istotnego dla środowiska teatralnego spotkania.
- Cieszy nas bardzo, że Festiwal nie ogranicza się do stolicy województwa i liczymy bardzo na to, że w kolejnych edycjach miejsc prezentacji będzie coraz więcej – dodała Edyta Jurkiewicz z UMWP.

W trakcie tegorocznego Festiwalu tradycyjnie pokazy odbywać się będą w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym. W tym pierwszy zobaczymy najciekawsze prace studentów z 12 szkół (w tym 11 lalkarskich oraz ASP z Wilna): spektakle dyplomowe, warsztatowe, monografie, pokazujące eksperymenty twórcze, nowatorskie podejście do klasycznych tematów:

- Dla środowiska lalkarskiego to też jest zawsze pasjonujące spotkanie, ponieważ mamy okazję podpatrzeć coś nowego, coś ciekawego, dać się wyrwać z rutyny, czy uwieść nowym inspiracjom. Każdy festiwal zostawia ślad w postaci nowych kontaktów, pomysłów czy nawet wspólnych przedsięwzięć – mówi Marta Rau, prezes BSAL.

W nurcie profesjonalnym zaprezentuje się 8 teatrów, które pokażą łącznie 11 przedstawień. To europejska czołówka, utytułowane i rozchwytywane zespoły, ze spektaklami, które w Białymstoku często będą miały swoją premierę. W ten sposób Białostocki Teatr Lalek – koordynator nurtu profesjonalnego – nie tylko włącza się w tworzenie programu Festiwalu, ale też świętuje swój jubileusz:

- Od 65 lat za sprawą naszego teatru nazwa miasta Białystok pojawia się we wszystkich stronach świata! Zatem mamy co świętować, i o tym przypominać będzie też specjalne wydawnictwo, film, czy uroczystość ostatniego dnia festiwalu, podczas której m.in. wręczone będą odznaki zasłużonym pracownikom instytucji – mówi Julita Stepaniuk z BTL.

Jak otrzymać wejściówkę na Festiwal:
- spektakle w nurcie profesjonalnym (tylko na scenie BTL) – bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane od 14 czerwca od godz. 15.30 w kasie BTL; tyko odbiór osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji; jedna osoba może otrzymać max 2 wejściówki na max 2 spektakle (łącznie 4);
- spektakle w nurcie szkolnym – wstęp wolny na pokazy oznaczone w programie i katalogu literą M, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przy wejściu.(-) (-)
Materiał organizatora
19 czerwca 2018