835 róż dla Kirilla Zolochevskiy'ego

Pierwszego dnia wakacji Opera na Zamku po raz kolejny udowodniła, że operowe serce Polski bije w Szczecinie. W Wielkim dorocznym Turnieju Tenorów (najbardziej wyczekiwanym wydarzeniu sezonu) starło się osiem potężnych głosów, należących do wybitnych tenorów z Bułgarii, Egiptu, Gruzji, Polski, Rosji i Ukrainy. Zwyciężył Rosjanin, Kirill Zolochevskiy, który otrzymał od publiczności aż 835 czerwonych róż!

Wyjątkową atmosferę turnieju można było poczuć już od wejścia. Wkraczających na teren Teatru Letniego widzów witały urocze dwórki w sukniach „z epoki", które każdemu gościowi wręczały czerwoną różę – tradycyjne już narzędzie do głosowania (w tym roku szczecińska opera przygotowała dla widzów aż trzy tysiące róż!). Otwarcie w wielkim stylu było też zasługą orkiestry Opery na Zamku, którą wspaniale poprowadził Vladimir Kiradijev.

W Turnieju podzielonym na dwie konkursowe części, którym towarzyszyły przytaczane przez prowadzących anegdoty i ciekawostki z życia tenorów, ale także wielkich kompozytorów czy samych wykonywanych na scenie arii, każdy z zawodników zaprezentował się w dwóch zupełnie różnych odsłonach. Polscy tenorzy Przemysław Baiński i Łukasz Załęski porwali publiczność, wykonując tradycyjne góralskie arie, m.in. Dumkę Jontka z IV aktu „Halki" – „Szumią jodły na gór szczycie", a także najsłynniejszą chyba operetkową arię tenorową z operetki „Baron cygański", pt. „Wielka sława to żart". Rosjanin poruszył zaś serca odbiorców, w pierwszej części wykonując arię Rudolfa z I aktu opery „Cyganeria" Giacomo Pucciniego, a w drugiej neapolitańską pieśń Ernesta de Curtisa „Tu ca nun chiagne".

Nagrodzony burzą braw, czekiem na 10 tysięcy złotych i – zgodnie z tradycją – pasowany na rycerza przez Annę Mieczkowską z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego w uroczystej ceremonii, Kirill Zolochevskiy nie krył zaskoczenia i wzruszenia. Wyznał, że zupełnie nie spodziewał się wyróżnienia i zapewnił, że zawsze chętnie powróci do Szczecina.

Oprócz nagrody publiczności przyznano także dwa dodatkowe laury – Wyróżnienie Orkiestry na Zamku, które otrzymał Mykhailo Malafii z Ukrainy oraz Tytuł Najlepszego Tenora przyznawany przez Stowarzyszenie Miłośników Opery i Operetki w Szczecinie, który zdobył tym razem Ragaa Eldin z Egiptu.
Następna fala czerwonych róż zaleje scenę Teatru Letniego im. Haliny Majdaniec dopiero za rok. Już teraz warto jednak uwzględnić to wydarzenie w swoich wakacyjnych planach. W czasie nadchodzącej edycji miłośnicy Turnieju będą bowiem świętować jego dwudziesty jubileusz, co z pewnością nie obejdzie się bez wyjątkowych atrakcji!

 Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny Szczecin
28 czerwca 2017