A Part – dzień pierwszy

Pierwszy dzień festiwalu A Part rozpoczął się w Kinoteatrze Rialto. Prowadzący przywitali zgromadzonych przybliżając nieco idee festiwalu oraz nadchodzące wydarzenia oraz artystów z różnych zakątków świata.

Na otwarcie festiwalu zaplanowano koncert Nawrockiego „Dobrzy ludzie". Niestety artysta był zmuszony odwołać występ ze względu na chorobę. W zamian za to zgromadzeni widzowie mogli posłuchać kilku piosenek m.in. w wykonaniu artystów, występujących w spektaklu Kairos – utwory acapella, w klimatach gruzjii, a także utwór fortepianowy. Następnie wystąpił także Marcin Kozer-Markiewicz z ciekawymi aranżacjami na trąbkę.

Kolejnym punktem programu był wspomniany spektakl „Kairos", odbywający się w Galerii Teatru Ateneum. Było to pewnego rodzaju doświadczenie teatralne, połączone z teatrem fizycznym i instalacją autorstwa Moniki Wachowicz i Jarosława Freta. Widzowie mogli doświadczyć performansu z różnych perspektyw, gdyż instalacja znajdowała się na środku sali w postaci wydzielonego siatką obszaru. Odbiorcy mogli wybrać swoje miejsca siedzące z dowolnej strony instalacji, a w trakcie spektaklu bez przeszkód mogli je zmienić. Widowisko można było oglądać na poziomie parteru lub balkonu, a przemieszczanie się między nimi było nieograniczone. W centralnej części instalacji wraz w wieloma rekwizytami znajdowała się Monika Wachowicz, wykonująca performens, skupiony na ruchu. Pośród widowni, z różnych stron instalacji znajdowali się muzycy z różnych stron świata, którzy urozmaicali występ swoimi wystąpieniami. Trudno jednak opisać ten spektakl słowami, lepiej samemu doświadczyć tego specyficznego rodzaju sztuki performatywnej.

„Kairos" jako drugi i ostatni punkt dnia, był mocnym zakończeniem, które skłoniło odbiorców do ciekawych rozmów po opuszczeniu murów teatru.Oktawia Janowska
Dziennik Teatralny Katowice
21 czerwca 2023