Adaptacja kultowego filmu na deskach teatru

Reżyser Remigiusz Brzyk po raz drugi - po głośnej "Brygadzie szlifierza Karhana" - rozlicza się ze spuścizną PRL-u. Kultowy film Feliksa Falka "Wodzirej" z lat 70., ze znakomitą rolą Jerzego Stuhra, stał się dla Brzyka jedynie pretekstem do spojrzenia na świat show-biznesu.

Bohater filmu Falka to twarz kina moralnego niepokoju i symbol karierowiczostwa. Lutek Danielak, tytułowy wodzirej, za wszelką cenę dążył w nim do poprowadzenia prestiżowej imprezy, mogącej odmienić jego życie. Marzenie szybko przerodziło się w obsesję. Dążąc do osiągnięcia celu, bohater nie cofał się przed niczym. Remigiusz Brzyk przeniósł spektakl do współczesności. Prowadząc przewrotny

dialog z filmem, postawił pytanie o to, czym dzisiaj jest sukces - dlaczego jednym ludziom przychodzi on łatwiej niż innym, jak go osiągnąć, jaka jest jego cena? Przedstawienie w teatrze 1MKA można odebrać jako uniwersalną opowieść o ludzkich marzeniach, niespełnionych pragnieniach. O tym, że niemal każdego dnia jesteśmy poddawani testom, łudzeni nadziejami, mamieni obietnicami. Reżyser rezygnuje z taniej publicystyki, z premedytacją kpi z wartości głoszonych przez dzisiejszych celebrytów. W postacie z ich medialnego świata znakomicie wcielają się Magda Boczarska, Agnieszka Roszkowska, Andrzej Konopka, Sebastian Pawlak i Piotr Żurawski.(-)
Trendy
7 lutego 2014
Spektakle
Wodzirej