Aldona Kopkiewicz rozpoczęła Letnią Rezydencję Literacka

Z początkiem sierpnia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej rozpoczęła się pierwsza Letnia Rezydencja Literacka. Pierwszą rezydentką została Aldona Kopkiewicz z koncepcją dramatu „Febra", który będzie rozwijać w Rzeszowie do końca miesiąca.

Kopkiewicz jest poetką, laureatką m.in. Nagrody Kościelskich, a także dramaturżką, która pracowała m.in. z reżyserem Cezarym Tomaszewskim.

„Jeśli Fedra stanowi symbol wielkiej namiętności, miłości występnej, obezwładniającej i niszczącej, a niekoniecznie chcianej, febra może być jej przeciwieństwem: wycofaniem miłości, gorączką, która objawia się wyziębieniem i drżeniem, nieobecnością matczynego uczucia – przy jednoczesnym trwaniu relacji, pozostawaniu we władzy matki, w nieuświadomionym pragnieniu, by okazała jakoś swoją miłość" - zapowiada Aldona Kopkiewicz.

Role konsultantów Letniej Rezydencji Literackiej przyjęli dr Weronika Szczawińska, reżyserka i wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie oraz prof. Grzegorz Niziołek, teatrolog i dramaturg z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Sztuk Teatralnych w Warszawie.

Letnia Rezydencja Literacka to jedno z działań rzeszowskiej Sceny Nowej Dramaturgii kurowanej przez Martynę Łyko (reżyserkę) i Witolda Mrozka (dziennikarza i krytyka teatralnego).Monika Midura
Materiał Teatru
17 sierpnia 2019