Andrzej Blumenfeld w Hollywood

Andrzej Blumenfeld, którego możemy oglądać w spektaklach Teatru Dramatycznego: „Cudotwórcy”, „Absolwencie” oraz „Nosorożcu”, zagrał u boku Vince’a Vaughna w amerykańskiej produkcji „Wykapany ojciec” w reżyserii Kena Scotta. Film na polskich ekranach od 7 lutego.

Aktora zobaczymy także w kolejnych spektaklach Dramatycznego, m.in. w roli Kułygina („Trzy siostry" Czechowa w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, premiera 8 marca 2014), a jesienią zagra Shylocka w Szekspirowskim „Kupcu weneckim" w interpretacji Aldony Figury.

Andrzej Blumenfeld - aktor. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Debiutował w 1973 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie rolą Posłańca w „Antygonie" Sofoklesa w reż. A. Hanuszkiewicza. Później występował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie (1973-1975), Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1975-1980) - był Mortimerem w „Marii Stuart" F. Schillera, Beniaminem w „Białym małżeństwie" T. Różewicza, Cyrylem w „Iwonie, księżniczce Burgunda" W. Gombrowicza i Valentinem w „Wieczorze Trzech Króli" W. Shakespeare'a. Na gdańskiej scenie współpracował także ze Stanisławem Hebanowskim. Zagrał u niego Staszka w „Weselu" St. Wyspiańskiego, Fratera Teologusa w „Samuelu Zborowskim" J. Słowackiego, Światosława w „Bazylissie Teofanu" T. Micińskiego. W Teatrze Dramatycznym w Warszawie (1980-1991) zagrał m.in. w spektaklach Macieja Prusa, był Panem w „Operetce" W. Gombrowicza, Towarzyszem Wową w „Carze Mikołaju" T. Słobodzianka, Przechrztą w „Nie-Boskiej komedii" Z. Krasińskiego. Wstępował także w warszawskim Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza (1991-1997), a w latach 1997-2011 należał do zespołu Teatru Narodowego, gdzie był m.in. Oswaldem w „Królu Learze" W. Shakespeare'a i Borys Simeonowem-Piszczykiem w „Wiśniowym sadzie" A. Czechowa. W Teatrze Narodowym zagrał w spektaklach Tadeusza Bradeckiego („Happy end" B. Brechta i K. Weila), Kazimierza Dejmka („Dialogus de Passione"), Jana Englerta („Kurka wodna" St. I. Witkiewicza), Agnieszki Glińskiej („Pożegnania" St. Dygata), Adama Hanuszkiewicza („Antygona" Sofoklesa), Jerzego Grzegorzewskiego („Ślub" W. Gombrowicza), Kazimierza Kutza („Na czworakach" T. Różewicza), Andrzeja Seweryna („Ryszard II" W. Shakespeare'a), Artur Tyszkiewicza („Mrok" M. Bielińskiego), Michała Zadary („Chłopcy z Plany Broni" F. Molnára). W Teatrze Dramatycznym można go zobaczyć w „Cudotwórcy" B. Friela oraz w „Absolwencie" T. Johnsona i „Nosorożcu" Ionesco. Wystąpił w ponad 40 filmach. Na ekranie debiutował w 1974 roku rolą Bielinka w obyczajowym filmie telewizyjnym „Padalce" R. Wionczka. Zagrał m.in. w „Kornblumenblaun" L. Wosiewicza, „Obywatelu Piszczyku" A. Kotkowskiego, „Lawie" wg „Dziadów" A. Mickiewicza T. Konwickiego, „Tylko strach" B. Sass, „Pianiście" R. Polańskiego. Ma na swoim koncie liczne role telewizyjne. Użycza swego głosu w dubbingu. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.(-) (-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2014