Andrzej Chyra w Paryżu i w Gazeta Cafe

Spektakl "Un Tramway/Tramwaj" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego przyjedzie w kwietniu do Warszawy na otwarcie tegorocznych 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Grający jedną z głównych ról Andrzej Chyra zgodził się na spotkanie z naszymi czytelnikami w Gazeta Cafe.

Nowe przedstawienie Warlikowskiego według sztuki Tennessee Williamsa będzie mieć premierę 4 lutego w Theatre de l\'Odeon w Paryżu, a w jednej z głównych ról jako Stanley Kowalski wystąpi aktor Nowego Teatru w Warszawie - Andrzej Chyra. Blanche Dubois zagra słynna francuska aktorka Isabelle Huppert. 

"Tramwaj zwany pożądaniem" to na pozór historia jak wiele innych. Jakieś małżeństwo, mniej czy bardziej udane, przyjeżdża dawno niewidziana, zrujnowana siostra/szwagierka, życie na chwilę zatrzymuje się i przestawia na inne tory - opowiada Piotr Gruszczyński, dramaturg Nowego Teatru współpracujący z Krzysztofem Warlikowskim przy tym spektaklu. - Ale przecież w sumie nic się nie dzieje. Tyle że Tennessee Williams nie pisał tak naprawdę realistycznych opowiastkek, ani historyjek z morałem. Z tekstów tego wyjątkowego amerykańskiego outsidera, ekscentryka, zdeklarowanego homoseksualisty słabo przystosowanego do życia w społeczeństwie wyłania się świecka tragedia rodząca się z codzienności i jej niepojętych rytuałów, których złamanie grozi katastrofą.

"Un Tramway/Tramwaj" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych pokazany będzie od 12 do 14 kwietnia. Wcześniej - 7 kwietnia w Gazeta Cafe (ul. Czerska 8/10) - odbędzie się spotkanie z Andrzejem Chyrą, które poprowadzi Remigiusz Grzeladow
Gazeta Wyborcza Stołeczna
28 stycznia 2010