Andrzej Seweryn na zakończenie

Popisem mistrzowskiego aktorstwa Marii i Andrzeja Sewerynów w sztuce "Dowód" Davida Auburna z Teatru Polonia w Warszawie zakończyły się 49 Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Dwojgu wybitnych aktorów udanie partnerowali Joanna Trzepiecińska i Paweł Ciołkosz. Widzowie w skupieniu obejrzeli historię  błyskotliwej studentki matematyki, która po ojcu, genialnym matematyku, dziedziczy jego talent w takim stopniu, że być może ona jest autorką rozwiązania naukowego oznaczającego rewolucję w świecie intelektu. Przedstawienie pełne głębokich myśli o niezgłębionej tajemnicy życia i postawach moralnych błyskotliwie wyreżyserowane przez Andrzeja Seweryna jest swoistym prezentem dla jego córki Marii, która gra w nim wspaniałą rolę.

Podobnego popisu Danuty Szaflarskiej, Janusza Gajosa, Halina Skoczyńskiej i Anny Grycewicz dostarczył spektakl "Daily Soup" z Teatru Narodowego w Warszawie. Opowiadający na pograniczu groteski i dramatu o  szarej codzienności rodziny, której dzień wypełniają sprzeczki, rozmowy o jedzeniu i telenowele.

Teatr Polski z Bielska-Białej przywiózł „Szwejka", według powieści Jaroslava Haska. „Karierę Nikodema Dyzmy", według powieści Tadeusz Dołęgi - Mostowicza, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Oba spektakle nie wychodziły poza formułę teatru popularnego, były dość powierzchowne i bez pomysłu inscenizacyjnego.

Prezentem dla widzów było na zakończenie barwne, efektowne widowisko „Taneczny świat Chopina", które zaprezentował  Balet Dworski Cracovia Danza.

Rzeszowskie Spotkania Teatralne, już 49,  są jedną z najważniejszych, dorocznych imprez kulturalnych w południowo-wschodniej Polsce i jedną z najstarszych teatralnych w kraju.Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 listopada 2010