Artyści uhonorowani medalami

Paweł Edelman, Jan Peszek, Małgorzata Niemirska, Paweł Huelle i Robert Więckiewicz - to artyści uhonorowani przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego medalami Gloria Artis. - Patrzę na dorobek każdego z państwa i dostrzegam rzetelność, wysoką jakość, profesjonalizm, dobry wzór - mówił minister.

Zwracając się do odznaczanych w środę artystów Zdrojewski zauważył, że w gronie odznaczanych osób miała znaleźć się Kora Jackowska (której Glorię Artis minister również przyznał), ale nie mogła przybyć na uroczystość ze względu na stan zdrowia. - Pozdrawiamy i trzymamy kciuki za Korę - powiedział minister.

- To ostatnie wręczenie medali Gloria Artis, które realizuję jako minister kultury - powiedział Zdrojewski, który ustępuje ze stanowiska w związku ze zdobyciem mandatu do PE.

W imieniu wszystkich odznaczonych podziękował Paweł Huelle. - Życzę, żeby pan w Europarlamencie nadal reprezentował interesy, których tak skutecznie bronił pan do tej pory - zwrócił się do Zdrojewskiego.

Złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" minister uhonorował operatora filmowego Pawła Edelmana i aktora Jana Peszka.

Edelman jest jednym z najbardziej cenionych polskich operatorów. W 1999 r. pismo "Variety" uznało go za jednego z 10 najbardziej obiecujących operatorów młodego pokolenia. Wśród zdobytych przez niego nagród filmowych są: Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej "Cezar" w kategorii najlepsze zdjęcia oraz Polska Nagroda Filmowa "Orzeł" otrzymane w 2003 roku za film "Pianista". W tym samym roku "Pianista" przyniósł polskiemu operatorowi m.in. trzy nominacje: do "Oscara", do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA).

Jan Peszek w 2014 roku obchodzi jubileusze: 70. urodzin, 50-lecia pracy artystycznej i 30-lecia pracy pedagogicznej. Na scenie zaczął występować jeszcze podczas studiów na krakowskiej PWST, przygotowując "Audiencję" Bogusława Schaeffera. Od początku pracy artystycznej Schaeffer stał się dla Peszka jednym z najważniejszych (obok Witolda Gombrowicza) autorów. Współpracował z m.in. Jerzym Krasowskim i Krystyną Skuszanką, Henrykiem Tomaszewskim, Kazimierzem Dejmkiem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim.

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" odebrali: pisarz Paweł Huelle, aktorka Małgorzata Niemirska i aktor Robert Więckiewicz.

Huelle to autor m.in. "Śpiewaj ogrody", "Mercedesa-Benza" czy "Opowieści chłodnego morza". Jego "Weiser Dawidek" został okrzyknięty najważniejszym debiutem dekady i wyróżniony Nagrodą Kościelskich (1988). Książkę przełożono na wiele języków, doczekała się również ekranizacji: w 2000 roku powstał film "Weiser" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.

Niemirska w czerwcu na deskach Teatru Dramatycznego świętowała jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Obecnie występuje w prezentowanych w Teatrze Dramatycznym spektaklach "Romantycy" Levina (2013) i "Gry ekstremalne" Chowaniec i Gawlikowskiej-Wolff. Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas studiów, wcielając się w rolę Lidki w serialu "Czterej pancerni i pies". Stworzyła wiele znakomitych ról w Teatrze Telewizji.

Więckiewicz po ukończeniu PWST we Wrocławiu przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie debiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w sztuce "Nasze miasto" w reżyserii Jana Błeszyńskiego. W filmie zadebiutował w 1993 roku w "Samowolce" Feliksa Falka. W ostatnich latach można było oglądać go w filmie Agnieszki Holland "W ciemności" (2012), który był polskim kandydatem do Oskara; zagrał Leopolda Sochę, polskiego kanalarza ratującego Żydów w czasie okupacji we Lwowie. Za tę rolę uhonorowany został nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na Gdynia Film Festival oraz "Orłem".

W 2013 roku wcielił się w rolę Lecha Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Zagrał też w filmie Wojtka Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem" (2014).(-) (-)
(PAP)
12 czerwca 2014