Atakują śmiechem

Zaczyna się trzecia odsłona improwizowanego szaleństwa. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli 11-13 kwietnia, grupy teatru impro bawią publiczność podczas abstrakcyjnych zdarzeń, współtworzonych z widzami. A wszystko to w ramach Festiwalu Teatru Impro "Podaj Wiosło" w Teatrze Miniatura.

Na czym polega teatr impro?

- To wydarzenie teatralno-kabaretowe, gdzie aktorzy improwizują i korzystają z umiejętności komicznych oraz sugestii publiczności. Aktorzy na bieżąco wymyślają wydarzenie, wiec przepływ energii między sceną i widownią jest bardzo duży. Dlatego spektakle impro zawsze są niepowtarzalne i mają inny klimat - tłumaczy Wojciech Tremiszewski, jeden z organizatorów i twórców festiwalu.

W gościnnym Teatrze Miniatura wystąpią grupy z całej Polski. Gospodarzy reprezentować będą Abordaż (Gdańsk) z programem "Pamiętny dzień" i Peleton (Gdańsk) ze swoim "Nie wiem" (sobota 12.04, godz. 21) - obie formacje to grupy powstałe po "W Gorącej Wodzie Kompanach".

Ponadto w programie znajdziemy programy długoformatowe formacji znanych z poprzednich edycji "Podaj wiosło": Ad Hoc (Kraków) - pokażą "Restart" 13.03, o godz. 18, Hofesinka (Warszawa), która zaprezentuje "Living Room", Improkracja (Wrocław) w programie "Partyturka" (sobota 12.04, godz. 20) oraz No Potatoes (Lublin) - wystąpią "Kotwica kawałek od brzegu" (niedziela 13.04, godz. 19). Ponadto w sobotę 12.04 o godz. 17:30 odbędą się ImproIgrzyska, anonsowane jako "zmagania świeżej krwi".

- Na przykład Improkracja inspiruje się utworami muzycznymi przyniesionymi przez publiczność, nigdy jeszcze nie widziałem muzycznej wersji teatru impro i sam jestem ciekaw co z tego wyniknie. W trakcie "ImproIgrzysk" cztery grupy wystąpią krótszych półgodzinnych programach, których publiczność będzie mogła zagłosować na najlepszego wykonawcę - mówi Tremiszewski.

Organizatorzy nie zapominają także o dzieciach. W sobotę o godz. 15:30 pokazany zostanie spektakl "Kto i co?", przygotowany przez Małgorzatę Tremiszewską.

- Chcemy zaprosić dzieci do współuczestnictwa, by stały się częścią spektaklu. Mamy magiczny kufer z różnymi nakryciami głowy. Dzieci wybiorą jedno dla każdej z postaci, wyjaśniając co one znaczą. My na tej podstawie stworzymy historię, w której dzieci będą co chwila brały udział według zasady, że jeśli postaciom potrzebny będzie statek, to widzowie sami wspólnie budują go z siebie. Zapewnimy im spore pole do popisu - zapewnia współtwórca festiwalu.

Chętni by zgłębiać tajniki impro mogą się zapisać na Improwarsztat ze wstępu do impro z Wojtkiem Tremiszewskim (odbędzie się w godz. 11-14) w Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska.

- Każdy może spróbować sił w teatrze impro. Ale to jest jak ze sportem - trzeba trenować ze swoją grupą jak najwięcej i "wchodzić" w różne sytuacje by utrzymywać się wysoką sprawność i zadowalającą formę. Zachęcam do takich abstrakcyjnych zabaw w typie impro w domu - dodaje Wojtek Tremiszewski.

Finałowym "podajwiosłem" jest "Grandfinal", którego początek zaplanowano na niedzielę 13 kwietnia na godz. 20:30 i wystąpią w nim przedstawiciele zaproszonych zespołów. Doświadczenie poprzednich edycji przekonuje jednak, że godziny początku występów należy traktować umownie, a opóźnienia rzędu kilkunastu, czasem kilkudziesięciu minut warto potraktować z przymrużeniem oka. W końcu "Podaj wiosło" to endorfiny, śmiech i dobra zabawa.

Bilety na imprezę do nabycia w dniu imprezy w Teatrze Miniatura kosztują 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) na pojedynczy blok (piątek, niedziela - godz. 18-20, sobota, godz. - 17:30-20); na pojedynczy blok piątek-niedziela na godz. 20:30, sobota na godz. 20 - w cenie 30 zł (normalny) i 26 zł (ulgowy). Koszt biletu na spektakl dla dzieci to 12 zł.

Do nabycia są jeszcze ostatnie karnety na cały festiwal, obejmujące wszystkie wydarzenia festiwalu odbywające się w Teatrze Miniatura oraz imprezy w klubie festiwalowym - koszt karnetu to 120 zł (normalny) i 90 zł (ulgowy). Improwarsztat z Wojtkiem Tremiszewskim kosztuje 70 zł (dla posiadaczy karnetu 50 zł - obowiązują zgłoszenia na adres e-mail: warsztatwioslo@gmail.com).Łukasz Rudziński
Trojmiasto
12 kwietnia 2014