Balladyna w Łańcucie

16 maja 2009 r. o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbędzie się premiera spektaklu "Goplana" w wykonaniu Grupy Teatralnej "Przystań". Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Dramat zostanie zaprezentowany jako dynamiczne, plastyczne widowisko, natomiast młodzi aktorzy zaprezentują swoją żywiołową wersję tej tajemniczej historii z pogranicza realności i snu.

„Goplana” to historia nieszczęśliwie zakochanej nimfy wodnej królującej na jeziorze Gopło, która przenika do świata ludzi i burzy ich życiowe plany. Ten spektakl to nie tyle próba dysputy nad problemem władzy, sprawiedliwości czy moralności, lecz żywiołowe widowisko obrazujące tragizm człowieka uwikłanego w konflikty wewnętrzne. Jednocześnie zostaje postawione pytanie: jakie jest oddziaływanie świata nadprzyrodzonego na każdego z nas?

W roku 2009 przypada dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Dlatego też nie bez powodu ten dramat został wybrany przez Grupę Teatralną „Przystań”. To próba zmierzenia się z klasyką literatury polskiej, jakby w opozycji do sztywnie pojmowanej adaptacji tekstu Słowackiego. Jest to spektakl opowiedziany językiem młodych, ruchomy, wręcz taneczny, ale również pełen grozy, mistycyzmui nienazwanych przeżyć…
(mb)(-)
Materiały Teatru
13 maja 2009
Spektakle
Balladyna