Band i songi zespołu „Leningrad"

„Leningrad"Spektakl legenda, przedstawienie muzyczne, od siedmiu lat nie schodzące z afisza wrocławskiego Teatru Piosenki Centrum Sztuki Impart. Na scenie aktorzy Mariusz Kilian (aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu) i Tomasz Mars, oraz muzyczny band i songi zespołu „Leningrad", reżyseria Łukasz Czuj. Do zobaczenia na Dużej Scenie przy ul. Nowy Świat 55 – 57, 28 września. Serdecznie zapraszamy!

Znakomicie zrealizowany muzyczny spektakl, zbudowany na bazie 18 piosenek z repertuaru zespołu „Leningrad" z Sankt Petersburga. Przedstawienie wciąga od początku niezwykle wiarygodnie i sugestywnie tworzonym nastrojem permanentnej balangi, doskonałą grą aktorów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa oraz porywa niesamowitą energią granej na żywo, ostrej muzyki, w wykonaniu instrumentalistów, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych. Od ponad siedmiu lat spektakl cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności, która po każdym przedstawieniu domaga się bisów.

W twórczości „Leningradu" i ich lidera Siergieja Sznurowa można odnaleźć ducha anarchii, czarny humor i skłonności do operowania radykalnymi środkami wyrazu. Bohaterowie jego piosenek to niebieskie ptaki, artyści, lumpy, którzy całkiem dobrze czują się na marginesie życia społecznego. To też ludzie odwróceni plecami do polityki, do Putina, współczesnej Rosji. Celebrujący wolność w ramach niczym nie ograniczonej artystycznej anarchii.

Piosenki Sznurowa to z jednej strony przewrotne, dekadenckie teksty, z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, porywająca słuchacza od pierwszych taktów. Czuć w niej wpływy wielu gatunków muzycznych, ale w całości składa się ona na niezwykle oryginalny projekt artystyczny. W Rosji „Leningrad" jest niezwykle popularny , jego znaczenie na tamtym rynku można porównać do wpływów Kazika i „Kultu" w Polsce. – Łukasz Czuj, reżyser wrocławskiej realizacji

To nie koncert typowego tribute band, propozycja tylko dla fanów zespołu, ale spektakl pełen punkowej energii, muzyczna opowieść o przeklętej, pianej Rosji i kolejnym straconym pokoleniu. Muzyka Leningradu to we współczesnej Rosji tykająca bomba zegarowa. – Łukasz Drewniak (Dziennik nr 43 online)

Premiera: 20 lutego 2009
koncepcja i reżyseria spektaklu: Łukasz Czuj
aranżacja i kierownictwo muzyczne Krzysztof Łochowicz
tłumaczenie tekstów: Michał Chludziński
projekty kostiumów i przestrzeni: Elżbieta Rokita
występują: Mateusz Kilian, Tomasz Mars, z towarzyszeniem zespołu muzycznego(-) (-)
Materiał Teatru
22 sierpnia 2017
Portrety
Sylwester Biraga