Baśnie z bloku

Reżyserka, Magda Miklasz, blok - dziewiętnastkę na osiedlu Dywizjonu 303 - wybrała świadomie. W tym właśnie budynku spędziła swoje dzieciństwo. Po sąsiedzku mieszkał Adam Miklasz, współtwórca spektaklu.

Jedenaście pięter, sto mieszkań, trzy klatki, wielka płyta - blok jakich wiele, a jednak nietypowy. Zaraz po zakończeniu jego budowy wprowadzili się tam artyści, nauczyciele, był nawet piłkarz, który grywał w reprezentacji. Ich wszystkich Magda i Adam Miklasz zaprosili do snucia wspólnej opowieści o ich rodzinnym domu. Najpierw zadawali pytania, wszystkim takie same: Pierwsze wrażenie po wprowadzeniu? Jakie kolory było widać z okna? Jak spędzało się wolny czas?

Te historie pozbierane, spisane i uporządkowane, stały się podstawą do stworzenia spektaklu "Baśnie z 1001 bloku". W scenariuszu są i próbki sąsiedzkich niesnasek (oczywiście przede wszystkim o ciszę nocną), miłości, rozstania, kłopoty finansowe i wiele innych tematów, które składają się na osiedlową codzienność.

Mieszkańcy nie tylko podzielili się z twórcami spektaklu swoimi historiami, ale również zgodzili się opowiedzieć je na scenie. Towarzyszą im profesjonalni aktorzy, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz lalki, których nie powstydziłby się sam twórca Muppetów - Jim Henson. A wszystko to dopełnia muzyka autorstwa Andrzeja Bonarka i Anny Steli. I chociaż Miklasz reżyseruje zwykle spektakle dla najmłodszych, organizatorzy zapewniają, że "Baśnie z 1001 bloku" spodobają się widzom w każdym wieku.

W tę sobotę spektakl będzie można obejrzeć w ramach "Bulwar(t)u Sztuki" nad Zalewem Nowohuckim. Wstęp wolny.Aleksandra Sulawa
Dziennik Polski
28 lipca 2017