Bazyliszek - smok całkiem niesforny

Rewelacyjny spektakl dla całej rodziny w Białostockim Teatrze Lalek.
W tej bajce Kogut nosi skórzany płaszcz i jest twardzielem. Wszystko zmienia się, kiedy zostaje tatą. I to tatą prawdziwego... smoka.


Bazyliszek to smok, który nie przebiera w środkach. Gdy tylko ktoś go zdenerwuje, malec zamienia go w kamień. I to jedynym spojrzeniem. Ale co później zrobić z zaczarowanymi osobnikami? Jak przywrócić im życie? Ponoć gdzieś tam, daleko jest wiedźma, która może odwrócić czary. Tylko jak do niej dotrzeć? I czy ojciec Bazyliszka... Kogut, zrozumie, że to co liczy się najbardziej, to nie podróż do czarownicy, tylko podróż w głąb siebie.

W przestrzeni dużej sceny Białostockiego Teatru Lalek udało się twórcom wyczarować świat, do którego wracać

będą chciały nie tylko dzieci, ale też ich rodzice. Świat mieszczący się w sześcianie, który raz jest kurnikiem, innym razem lasem, a jeszcze innym autobusem wiozącym naszych bohaterów w podróż. A podróż jest długa i pełna niespodzianek. Na końcu docierają do chatki na kółkach, w której mieszka czarownica, a raczej doktor wiedźma (w tej roli rewelacyjna Barbara Muszyńska-Piecka).

Ale świetna w tym spektaklu jest nie tylko gra aktorska (poza wspomnianą Barbarą Muszyńską-Piecką rewelacyjnie w roli Koguta wypada Ryszard Doliński, który idealnie wprost pasuje do swojej postaci oraz Adam Zieleniecki - bardzo postawny, mały Bazyliszek) i sama historia autorstwa Marty Guśniowskiej. Świetna jest też reżyseria Petra Nosalka z Czech i scenografia Evy Farkasovej ze Słowacji. Całości dopełnia muzyka skomponowana przez Krzysztofa Dziermę z ciekawym motywem przewodnim, łatwo wpadającym w ucho. Na "Bazyliszka" powinny wybrać się nie tylko rodziny z dziećmi, ale też sami dorośli. Chociażby po to, żeby odkryć (albo przypomnieć sobie, czym jest) magię teatru. A nie ma ku temu lepszego miejsca niż Białostocki Teatr Lalek. ^

Warto wybrać się BTL-u, żeby zobaczyć m.in. tatę Bazyliszka, czyli Koguta w skórzanym płaszczu i pomysłową scenografięUrszula Krutul
Gazeta Współczesna
11 czerwca 2013
Spektakle
Bazyliszek