Beckett w radiowej dwó0jce

„Popioły" Samuela Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery w radiowej Dwójce – w obsadzie Andrzej Mastalerz i Katarzyna Dąbrowska.

W najbliższą sobotę 2 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko na podstawie „Popiołów" Samuela Becketta – w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery. W obsadzie m.in. Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Początek o godz. 19.00.

Samuel Beckett napisał „Popioły" (oryg. „Embers") po angielsku w 1959 roku, w tym samym roku ukazały się one także po francusku. Tekst od razu pomyślany był jako słuchowisko radiowe – w tym okresie Beckett uważał tę formę dramaturgiczną za bardzo interesującą.

Sztuka irlandzkiego dramaturga to przejmujące studium samotności i zwątpienia – Henry, czyli bohater grany przez Andrzeja Mastalerza, siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną – w jej rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Jednostajny szum morza przecinają zadawnione spory, konflikty i odruchy, nie do zatarcia pomiędzy postaciami, nawet jeśli są już tylko wspomnieniem.

W tej adaptacji usłyszymy również w rolach epizodycznych Piotra Kozłowskiego jako nauczyciela i Małgorzatę Procherę jako córkę bohatera – Adę.

„Popioły" przetłumaczył, zaadaptował, a wreszcie wyreżyserował w Polskim Radiu Antoni Libera – znakomity pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki i znawca twórczości irlandzkiego noblisty – eksploatujący zawiłości pisarstwa Becketta również w korespondencji z samym twórcą.

Premiera „Popiołów" w „Wieczorze ze słuchowiskiem" radiowej Dwójce w sobotę 2 listopada o godz. 19.00.Artur Szklarczyk
Teatr Polskiego Radia
31 października 2019
Portrety
Antoni Libera