Będzie królował młody teatr

Od wtorku do soboty w Łodzi będzie królował młody teatr, a spotkania z nim rozpocznie "Wieczór trzech króli".

PWSFTviT po raz 28. jest gospodarzem Festiwalu Szkół Teatralnych. Jak mówi dziekan Wydziału Aktorskiego Bronisław Wrocławski, gdy przed absolwentami otwiera się teraz tyle zawodowych dróg, dla wielu może to być najważniejsze spotkanie ze sceną. 

Dyplomowe przedstawienia zaprezentują cztery uczelnie: Akademia Teatralna z Warszawy, PWST z Krakowa i Wrocławia oraz Filmówka. Jury, w którego składzie są dyrektorzy teatrów: Izabella Cywińska, Paweł Szkotak i Adam Orzechowski, oceni młodych aktorów aż w16. inscenizacjach (zwykle w konkursie było 12). 

Repertuar z najwyższej półki w realizacji mistrzów teatru. M.in. "Sonata b" wg "Sonaty Belzebuba" Witkiewicza (reż. A. Dziuk, Kraków), "Bóg mówi słowa" na podstawie "Klątwy" i "Sędziów" Wyspiańskiego (reż. Jan Englert, Warszawa), "Lepszy świat" na podstawie dramatów R. Schimmelpfenniga (reż. Paweł Miśkiewicz, Wrocław), "Zmierzch" Babla (reż. Mariusz Grzegorzek, Łódź). Spektakle będą się odbywały w Teatrach: Nowym, Studyjnym, Jaracza, w AOIA. Bilety są po 12 zł, ulgowe po 6 zł. 

W ramach festiwalu będą się odbywały VI Europejskie Warsztaty Szkół Teatralnych, które poprowadzą profesorowie z Niemiec i Rosji. 

Szczególne wydarzenie zapowiadane jest 14 bm. Tytuł doktora honoris causa PWSFTviT otrzyma wybitny pisarz, mistrz poezji i dramatu Tadeusz Różewicz.rs
Express Ilustrowany
10 kwietnia 2010