Belfer we Wrocławiu

"Belfer", mistrzowski monodram Wojciecha Pszoniaka, autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre\'a Dopagne\'a, to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży

Praca, wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Zobaczymy tragiczną historię człowieka, postawionego wobec coraz bardziej wszechobecnego chamstwa, człowieka, który próbuje wytrzymać ten napór - mówi o swoim bohaterze Wojciech Pszoniak, powracający na polską scenę w genialnej roli belfra.

Sztuka Dopagne\'a, wystawiona już w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń. W tekście utworu znajdują swe odbicie sytuacje znane z otaczającej nas rzeczywistości, jak choćby masakra w Columbine czy lekcja "znęcania się" nad toruńskim anglistą. "Ta sztuka niesie jeszcze szereg innych znaczeń, jest potrzebna, a ja lubię robić rzeczy potrzebne" - stwierdza Pszoniak, jeden z najwybitniejszych aktorów polskiego teatru ostatniego półwiecza.

17 kwietnia (niedziela), godz. 17.00 w CK AGORA we Wrocławiu.Beata Gonia
Materiały Organizatorów
4 kwietnia 2011
Spektakle
Belfer!