Benefis Doroty Stalińskiej w Wybrzeżu

W środę, 3 października o godzinie 19.00 na Dużej Scenie artystka zaprezentuje monodram "Żmija" oraz recital "Kolory miłości".

"Żmija"
wg opowiadania Aleksego Tołstoja

Adaptacja, reżyseria, scenografia, kostiumy, produkcja i wykonanie: Dorota Stalińska
Jest to opowieść o kobiecie, która w skutek rewolucyjnej zawieruchy zostaje pozbawiona prawa dokonywania wyboru i sterowania własnym życiem... której całą rodzinę wymordowano i cudem ocalona, zostaje żołnierzem. Jest to opowieść o destrukcyjnym działaniu każdej wojny. Jest to opowieść o potwornej samotności pośród ludzi, którzy nic o nas nie wiedzą i nie chcą wiedzieć; nie rozumieją i nie chcą rozumieć; szepczą po kątach, wyśmiewają za plecami i nienawidzą.

"Żmija - trzy i pół tysiąca odsłon wciąż tej samej samotności. Trzy i pół tysiąca powtórek spowiedzi z życia nie do końca lichego, bo jednak z małą nadzieją gdzieś na dnie. Ponad dwadzieścia lat grania opowieści o kobiecie, której marzenia nie wytrzymały zewsząd napierającej obojętności świata. Tak, ponad dwadzieścia lat opowiadania o jakości wiecznej, o czekaniu na ciepło, po czym siedem lat przerwy - i dziś znów to samo. Więc może w siedmiu latach ciszy, gdy Stalińska Żmiję zawiesiła na kołku - stara opowieść kolebała się w Stalińskiej tak samo intensywnie, jak w latach grania? Może aktorstwo naprawdę wielkie polega na takich głębokich ciągłościach?"
Paweł Głowacki, Dziennik Polski
Czas: 55 minut

___

Recital "Kolory Miłości"

Produkcja, reżyseria, scenografia, kostiumy i wykonanie: Dorota Stalińska.
Koncert najlepszych piosenek Doroty Stalińskiej (m.in. Cud Ameryka, Pat, Podanie O, Daty polskie, Millord, Przepraszam pana, Bezdomny pies, Kolory świata), które aktorka wykonuje z największym kunsztem. Są to utwory wielokrotnie nagradzane na festiwalach i cieszące się dużym powodzeniem wśród publiczności. Piosenki przeplatane są lirycznymi i bardzo osobistymi wierszami, które pochodzą z wydanych przez Dorotę Stalińską tomików wierszy: Pożyczone natchnienie, Niewierny czas i Agape. Artystka znakomicie interpretuje piosenki i własne wiersze. Wiele razy, w trakcie recitalu widzowie ukradkiem ocierają łzy, często zaskoczeni wrażliwością i ciepłem całego koncertu. Po takich wieczorach, widzowie chcą poznać wszystkie Kolory świata, bowiem Stalińska jest liryczna, czasem sentymentalna, ale jest też i liryka brutalna, nawet szorstka. Opowiada o miłości, radości, płaczu, tęsknocie i o wszystkich emocjach, które towarzyszą człowiekowi w ciągu całego życia.
Czas: 1 godzina
___

Dorota Stalińska (ur. 1953) - aktorka teatralna i filmowa, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Z. Cybulskiego, dwóch Złotych Kaczek, dwóch Lwów Gdańskich. Po ukończeniu w 1976 roku Warszawskiej Szkoły Teatralnej rozpoczęła swoją karierę w Teatrze na Woli, pod dyrekcją Tadeusza Łomnickiego, gdzie grała znaczące role klasyczne i współczesne. Na ekranie debiutowała w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru. Stworzyła interesujące kreacje aktorskie w wielu filmach wybitnych reżyserów polskich: Barbary Sass (m.in. Bez miłości, Debiutantka, Krzyk, Historia niemoralna) Filipa Bajona, Piotra Szulkina, Juliusza Machulskiego. Jest laureatką Festiwali Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Toruniu, gdzie w kolejnych latach 1977, 1978, 1979 zdobywała nagrody za swoje autorskie monodramy: Tabu wg Jacka Bocheńskiego, Zmija wg opowiadania Aleksego Tołstoja, Utracona cześć Katarzyny Blum wg Heinricha Bölla.

Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy, 20 zł balkon i galerie boczne do kupienia w kasach teatru i na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl

Producentem Benefisu jest firma BLUE-ARTGrzegorz Kwiatkowski
Materiał Teatru
1 października 2018