Bestie na ulicach Krakowa

Blisko 50 smoków z różnych miejsc Polski prezentowało się w niedzielę w Krakowie podczas 14. Wielkiej Parady Smoków. Jej motywem przewodnim była tradycja i kultura ludowa.

W tym roku mija 200. rocznica urodzin etnografa i folklorysty Oskara Kolberga. Parada miała zachęcić najmłodszych do poszukiwania etnograficznych inspiracji i odkrywania sztuki ludowej; wszyscy uczestnicy wywiązali się z tego znakomicie.

W Paradzie, odbywającej się pod hasłem Wielki Kolbergowski Zlot Smoków, szły smoki animowane przez dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i instytucji kultury. Poza konkursem prezentował się smok Forum Kobiet.

Były stwory kilkumetrowe i kilkunastometrowe, wykonane z różnych materiałów, np. z 9 tysięcy plastikowych łyżeczek i w różnych technikach. Były smoki jedno- i wielogłowe, niektóre nawiązywały do patrona zlotu swoim imieniem - Oskar.

Paradowały: Smok Polski, Smok Folk, Etno Smok, Smok Multikulti. Twórcy niemal wszystkich bestii sięgnęli po motywy ludowe, np. pawie oczka, kwiaty z Zalipia, ludowe wycinanki, motywy góralskie, a wiele dzieci ubranych było w stroje regionalne.

W konkursie na najpiękniejszego smoka uczestniczyli twórcy 43 bestii. Grand Prix zdobył Dom Kultury Podgórze. W kategorii przedszkoli pierwszą nagrodę otrzymał Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6 w Krakowie. Wśród szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Porębie - Żegoty, a w kategorii instytucje kultury 1. nagrodę zdobyła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Bukowska Wola.

Wielka Paradę Smoków zorganizował Teatr Groteska w Krakowie.(-) (-)
(PAP)
3 czerwca 2014