Białostoccy lalkarze świętowali w Kairze

Bo też i było co - jury zakończonego we wtorek w stolicy Egiptu 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych przyznało główną nagrodę w dziedzinie scenografii Białostockiemu Teatrowi Lalek za "Fasadę".

Spektakl powstał w 2007 roku we współpracy naszego teatru z holenderskim tancerzem i lalkarzem Dudą Paiva i jego zespołem DPPD. Autorami i współautorami koncepcji plastycznej, lalek, kostiumów i dekoracji białostockiego przedstawienia są: Duda Paiva, Paul Selwyn Norton, Andre Mello oraz Lilia Bakal, Bogusława Borowik, Anna Gołębiewska, Małgorzata Koniczek, Leszek Augustynowicz, Jerzy Bakal, Adam Popławski i Jerzy Szostak.

"Fasada" to fantastyczna historia o strasznym domu, którego mieszkańcy kończą ostatecznie na talerzu jako potrawka. Małe arcydziełko - animacji i finezji, miszmasz gatunków: tańca, gry lalką, żywego planu, operowych pieśni. W starym domu mieszka starsza pani, pokojówka, goście. Przed domem wyleguje się menel Ricardo, grają muzykanci. Staruszka wydaje się niegroźna, ale pozory mylą, uprawia bowiem pewien złowieszczy proceder..

Spektakl jest symultaniczny, aktorzy grają cały czas: na pięterku domu tańczy monstrualnie gruba lokatorka, na dole kompozytor usiłuje coś skomponować, grajków zaczepia menel, staruszka plotkuje z sąsiadką. To świat magiczny, jakby zawieszony w ospałej przestrzeni, kojarzący się ze śródziemnomorskim miasteczkiem. Ale sielankowy nastrój pryska... I właśnie te przejścia z jednego nastroju w drugi, genialne cieniowanie, balansowanie na granicy sielanki i mroku, kiczu i arcydzieła - to największa siła spektaklu. Jest w nim jakieś rozwarstwienie, zamierzone pęknięcia, przewrotność, aura pogody i złowieszcza tajemnica. Taki styl teatralnej narracji w świetny sposób szkicuje historię o tym, jak nic nie jest takie, jakie wydaje się być; jak nasze fasady, ciała kryją coś jeszcze.

W Kairze "Fasada" spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na życzenie organizatorów białostoccy aktorzy zagrali dodatkowy spektakl, oprócz dwóch przedstawień konkursowych. "Fasada" pokazywana była dotychczas blisko 70 razy, m.in. w Czechach, Holandii, Rosji oraz na wielu festiwalach teatralnych w Polsce.moż
Gazeta Wyborcza Białystok
22 października 2009
Spektakle
Fasada