„Bo kto inny, jak nie my" – solidarność ludzi sztuki

Od czwartku na portalu charytatywni.allegro.pl trwa aukcja na rzecz „Malty". Na naszym profilu systematycznie pojawiają się prace, które przekazali artyści i ludzie kultury, by wesprzeć nas w niepewnej sytuacji finansowej.

Dziś o g. 15 na placu Wolności będziemy licytować wybrane przedmioty niedostępne w aukcji internetowej, m.in.: miniaturę pomnika Starego Marycha autorstwa Roberta Sobocińskiego od Grażyny Kulczyk, dzienniki Krystyny Jandy z autografem czy fotografie zrobione przez Janusza Gajosa. Będą z nami także niektórzy artyści, których przedmioty trafiły na aukcję, m.in. Małgorzata Szumowska, Andrzej Chyra i Mateusz Kościukiewicz. Aukcję poprowadzą: Karol Działoszyński i Krzysztof Materna.

Zdemaskowana Słowenia

„Naszym obywatelskim obowiązkiem jest przyjrzeć się czasowi, w którym marzenia przestały wystarczać lub przestały być dozwolone" – mówią twórcy The Republic of Slovenia.

Spektakl powstał w teatrze Slovensko Mladinsko Gledališče na 25. rocznicę odzyskania przez Słowenię niepodległości. Ta stworzona z rozmachem inscenizacja odtwarza trzy sytuacje z czasów wojny na Bałkanach w latach 90. Opowiada o niechlubnych momentach w historii kraju – zaangażowaniu państwa w nielegalny handel bronią i korupcji polityków, którzy siedzą przy okrągłym stole, bawiąc się bronią i ludzkimi losami. Autorzy spektaklu chcą pozostać anonimowi, by – jak wyjaśnia Goran Injac, kurator „Malty" i dyrektor artystyczny Slovensko Mladinsko Gledališče – ich wizerunek nie przesłonił idei projektu. The Republic of Slovenia będzie grany 17 i 18 czerwca o g. 19 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spotkanie z Goranem Injacem dziś o g. 13 na placu Wolności poprowadzi Michał Nogaś.

Dzień drugi – wyobraź sobie...

Jakby wyglądał świat bez kapitalizmu pokazuje wystawa, którą otworzymy dziś na ulicy Św. Marcin 49. Muzeum Kapitalizmu składa się z interaktywnych obiektów, które zapraszają do testowania możliwych scenariuszy świata poza systemem kapitalistycznym. Wernisaż z udziałem twórców, niemieckiego kolektywu Muzeum Kapitalizmu o g. 19. Do uruchomienia wyobraźni zachęca też berlińska aktorka, Gudrun Herbold. 28 lat po upadku muru w jej mieście, spróbuje nam odtworzyć swoje wspomnienia podczas Human Mic/ Verschlafen o 18:15 na placu Wolności. Wcześniej, o godzinie 17.00, stworzymy Tunel zależności – wąski korytarz, który nikogo nie zostawi obojętnym. Odwiedźcie też podwórko przy al. Marcinkowskiego 24, które odmieni się dzięki wielu drobnym interwencjom artystów oraz studentów School of Form. Inauguracja projektu Grunt to podstawa o 20:30.

Wieczorem nie może Was zabraknąć na koncercie Żelaznych Wagin, a później na Silent Disco, które poprowadzi uwielbiany przez poznaniaków NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.(-) (-)
Materiał organizatora
17 czerwca 2017