Brave Festival jeszcze do niedzieli

Przed nami jeszcze cztery dni z Brave Festival 2018. Do niedzieli we Wrocławiu wystąpią m.in. pieśniarki Meninas de Sinhá z Brazylii, muzyk Menes la Plume z Kongo czy słynna grupa teatralna Mashirika z Rwandy.

Brave Festival przekroczył półmetek. Za nami porywające występy syryjskiej orkiestry symfonicznej SEPO, międzynarodowej grupy tancerzy breakdance ILL-Abilities czy wzruszający performance Lukasa Avendaño, koncentrujący się wokół tajemniczej trzeciej płci z kultury Indian Zapoteków.

Festiwal tempa nie zwalnia. Przed publicznością ostatnie dni pełne emocji związanych z muzyką, tańcem i teatrem. Od czwartku do niedzieli we Wrocławiu wystąpią wyjątkowi artyści.

Czwartek [19 lipca]
Na szczególną uwagę zasługują dwa wydarzenia: występ Los Paveros Por La Tierra - zespołu złożonego z mieszkańców kolumbijskiej wioski, a także brazylijskiej grupy Meninas de Sinhá, w której kobiety po przejściach znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce.
Los Paveros Por La Tierra wystąpią na Scenie na Świebodzkim (godz. 19.30). To będzie godzina wyrazistych emocji – autentycznych pieśni gniewu i protestu przeciwko koncernom odbierającym Kolumbijczykom ziemię pod plantacje palm olejowych.
Brazylijki z Meninas de Sinhá zaśpiewają pieśni cantigas de roda w synagodze Pod Białym Bocianem (godz. 21.00). Siwowłose pieśniarki z pewnością stworzą żywiołowe wydarzenie i opowiedzą o swojej obecności w życiu społecznym Brazylii, w której brak dziś miejsca na starość i ułomność.

Piątek, sobota [20-21 lipca]
Punktami głównymi programu na piątek i sobotę są występy trzech wybitnych postaci: duetu francuskiej tancerki i choreografki Mélanie Lomoff z nietuzinkową Hinduską Ramą Vaidyanathan oraz kongijskiego muzyka Menesa la Plume.
Mélanie Lomoff i Rama Vaidyanathan wystąpią w Imparcie (godz. 18.00) w scenicznej konfrontacji łamiącej sztywne granice tanecznych konwencji. Francuska tancerka połączy pozornie niepasujące do siebie elementy baletu klasycznego i tańca współczesnego. Z kolei Hinduska oczaruje mimiką, gestami i strojem w klasycznym tańcu bharatanatjam z Indii.
Menes la Plume – poeta i hip-hopowy muzyk z Konga – w Arsenale Miejskim (godz. 21.00) zagra z muzykami z Malawi. Koncert będzie opowieścią o stracie, trwaniu w marazmie, bezdomności i oczekiwaniu na powtórną szansę. Menes la Plume wystąpi na Brave Festival także w sobotę (godz. 21.00).

Niedziela [22 lipca]
Wielki finał Brave Festival 2018. Bilety na koncert w Teatrze Capitol są już niestety wyprzedane, ale tego dnia można spotkać się z głównymi aktorami finału w podwórku Capitolu (godz. 17.00). Spotkanie z artystami z kenijskiej grupy Ghetto Classics w towarzystwie Radzimira Dębskiego (JIMEK) jest bezpłatne.
Za mały finał tegorocznej edycji można uznać występ słynnej teatralnej grupy Mashirika z Kigali, która w Imparcie opowie o terapeutycznej mocy sztuki w spektaklu „Nadzieja Afryki" opartym na relacjach świadków ludobójstwa w Rwandzie (godz. 18.30). Grupa wystąpi w Imparcie także dzień wcześniej - w sobotę (godz. 18.00).
W międzyczasie trwają spotkania z artystami w ramach programu Brave Meetings, a do soboty w DCF-ie można oglądać filmy wybrane do repertuaru przeglądu Brave: Forbidden Cinema. Wśród nich „Ptaki śpiewają w Kigali" (reż. Joanna Kos-Krauze) z aktorką Eliane Umuhire z grupy teatralnej Mashirika. Wydarzeniem towarzyszącym są też czytania książek w ramach Brave Contexts.

Zobacz pełny harmonogram festiwalu

Bilety w sprzedaży
Bilety na wydarzenia Brave Festival 2018 są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line, w Centrum Festiwalowym w Barbarze (przy ul. Świdnickiej) oraz dodatkowo, w przypadku przeglądu filmowego, również w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Cały dochód ze ze sprzedaży biletów na Brave Festival, od pierwszej edycji, jest przekazywany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.
Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: www.bravefestival.pl

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym
i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.
Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła" dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Brave Festival" – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.Aleksandra Palus
Materiał organizatora
19 lipca 2018