Brzechwa Jan śpiewa się sam

Bez problemu realizatorom spektaklu w Teatrze Muzycznym udało się przyciągnąć uwagę dzieci i dorosłych. "Brzechwa dla dzieci" to petarda tekstowa podana w torpedowym tempie przez sprawnych aktorów, przypominających postaci z jakichś arabskich bajek. Bernardowi Szycowi udało się przygotować zgrabnie podany spektakl, w którym zabrakło tylko... oddechu na złapanie tchu.

Spektakle dla dzieci, o ile nie są oparte na dynamicznej fabule, mogą okazać się wyzwaniem dla każdego teatru, który chce przyciągnąć młodego widza. Kiedy w grę wchodzą teksty niezrównanych pisarzy dla dzieci, katastrofa jest bardziej możliwa, widz bowiem oczekuje wyjątkowego potraktowania scenicznego. Szyc&Gosławska zaproponowali ponad godzinną rozrywkę tekstową, wspartą piosenkami, wyliczankami i niespodziankami, w okolicznościach przemyślanej scenografii oraz kostiumów i, co zasługuje na specjalne wyróżnienie, z wykorzystaniem bardzo ciekawych lalek. To właśnie lalki nadały zupełnie wyjątkowy charakter temu przedstawieniu. Ogromne więc brawa dla ich autorki, Kaliny Konieczny.

Do worka scenicznego wrzucono niemal wszystkie najbardziej popularne teksty Jana Brzechwy. Były więc m. in.: "Kaczka dziwaczka", "Na straganie", "Znaki przestankowe", "Na wyspach Bergamutach", "Jak rozmawiać trzeba z psem", "Staś Pytalski", "Ryby, żaby i raki", "Tydzień", "Samochwała", "Kłamczucha", "Zoo". Każdy wiersz otrzymał osobną oprawę muzyczną przygotowaną przez Renię Gosławską, która dynamizowała i prowokowała muzycznie publiczność. Aktorzy: Iga Grzywacka, Aleksandra Meller, Sylwia Wąsik, Mateusz Deskiewicz i Aleksy Perski stanowili zgrany i sprawny zespół opowiadaczy przygód niecodziennych i budowanych na rymach. Nad głowami przelatywały trudne do schwytania przedmioty, a w całej machinie bajkowej wykorzystano też ręcznie sterowane dekoracje zawieszone pod sufitem i małą obrotówkę.

Karuzela wrażeń i kolorów, tak można by w skrócie nazwać zwartą kompozycję wariacji tekstowo-muzycznych. "Brzechwa dla dzieci" to pogodne przedstawienie dla całej rodziny, która dopiero rozpoczyna przygodę edukacyjną z wierszami autora "Akademii Pana Kleksa" czy"Pchły szachrajki", ale także dla "starych wyjadaczy" rymów Brzechwy, którzy delektują się ulotnością i ponadczasowym polotem jego tekstów.Katarzyna Wysocka
Gazeta Świętojańska
18 maja 2017