"Brzemię" Iwony Pasińskiej nagrodzone na RIFF w Norwegii

Jury 4. edycji odbywającego się w Norwegii konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w przyznało 2 nagrodę filmowi krótkometrażowemu pt. "Brzemię", inspirowanemu obrazem Zofii Stryjeńskiej "Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I - z jeleniem)", wyrastającym z fascynacji bajecznie kolorową, polską i huculską kulturą ludową.Jury 4. edycji odbywającego się w Norwegii konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w przyznało 2 nagrodę filmowi krótkometrażowemu pt. "Brzemię", inspirowanemu obrazem Zofii Stryjeńskiej "Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I - z jeleniem)", wyrastającym z fascynacji bajecznie kolorową, polską i huculską kulturą ludową.

"Doceniamy ten film tańca jako wyjątkowo piękne odwołanie do ekspresywnego teatru tańca, przywołujące barwne migawki dawnej kultury polskiej, od świątecznych korowodów po żałobny kondukt. To zadziwiające, jak reżyser używa nieruchomej kamery i jak taneczne korowody przemieszczają się w polu jej widzenia, niosąc mnóstwo historycznych informacji oraz cielesnego ruchu w wykonaniu dobrych tancerzy współczesnych. Ten film opiera się obrazie czerpiącym z kultury ludowej, i byłoby zapewne marzeniem każdego malarza, aby stworzone przez niego postacie ożyły w tak bardzo udanej kombinacji tańca, kina i bogactwa wizualnego" - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Przypomnijmy, że reżyserem i autorką scenariusza jest Iwona Pasińska, zdjęć - Marek Grabowski, montażu - Edyta Pietrowska, scenografii - Andrzej Grabowski, kostiumów - Zofia Grzybowska, Kuluza Studio, Andrzej Grabowski i Adriana Cygankiewicz. Muzyczną warstwę utworu budują: "Ballada o sierotce" - utwór tradycyjny w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów oraz "Huculska fantazja" skomponowana i wykonana przez Jana Malisza.

9-minutowy film "Brzemię" znalazł się także w selekcjach oficjalnych festiwalu filmowego Muestra Movimiento Audiovisual w Guadalajara w Meksyku oraz 6th International Meeting on Video-dance and Video-performance w Walencji.(-) (-)
Materiał nadesłany
5 sierpnia 2019