BTL świętuje jubileusz

Białostocki Teatr Lalek to mnóstwo spektakli, kilka pokoleń widzów i samych artystów, wspaniałe premiery, wernisaże wystaw, wydawnictwa okolicznościowe i inne działania artystyczne. Żaden teatr w Białymstoku nie ma tak zróżnicowanego repertuaru, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętowanie jubileuszu 60-lecia placówki jest częścią tegorocznych Dni Miasta. Zaprezentowane zostaną nie tylko nasze rodzime spektakle z ostatniego sezonu, ale też propozycje zagraniczne i kilka premier. Odbędzie się też promocja książki, która powstała specjalnie na jubileusz pt. "Nasz BTL". - Ta książka jest czymś wyjątkowym - zapewnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Mam nadzieję, że dzięki niej kolejne pokolenia miłośników teatru będą miały coś pożytecznego. Nie wspominając o studentach, którzy na pewno będą chcieli zgłębić tajniki teatru. A dzięki tej książce to będzie możliwe.

Książka jest pracą zbiorową. Znaleźć w niej będzie można artykuły, wywiady, przedruki oraz bardzo ciekawe zdjęcia z różnych etapów funkcjonowania teatru. Całość zebrał Marek Waszkiel, który BTL zna od podszewki (nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ przez kilka lat był dyrektorem teatru). Promocja książki odbędzie się w sobotę o godz. 18. Będzie można porozmawiać z twórcami albumu i, co najważniejsze, z jego bohaterami - aktorami, ludźmi teatru i tymi, którzy zazwyczaj są gdzieś z boku, a bez których teatr nie mógłby funkcjonować. Spotkanie poprowadzi Konrad Szczebiot.

Texas Jim na dużej scenie

Obchody 60-lecia potrwają od piątku do niedzieli, a gala jubileuszowa odbędzie się w piątek o godz. 17. Poprzedzi ją prezentacja spektaklu "Texas Jim" w reżyserii Pawła Aignera.

Kilka spektakli będzie miało w Białymstoku swoje polskie premiery. W sobotę o godz. 16 Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec zaprezentuje "Fausta", o 18.30 zobaczyć będzie można "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu z Rosji, a o 22 na placu przed BTL Adam Walny i jego Walny Teatr zaprezentuje "Don Kichota". W niedzielę o godz. 12 Słowacy pokażą "Legendę o Szczurołapie".

- Zależało nam na tym, żeby pokazać różne oblicza teatru - twierdzi Malinowski. - I tak "Legenda o Szczurołapie" jest klasycznym widowiskiem lalkowym, "Faust" to pogranicze eksperymentu, a "Pieśń nad pieśniami" to teatr poszukujący.

Dodatkowo we foyer prezentowane będą plakaty teatralne, a w przestrzeni Kawiarni Lalek wyświetlane spektakle. A przed teatrem, od strony wejścia administracyjnego pojawiła się rzeźba Pegaza, która powstała 10 lat temu.(uk)
Gazeta Współczesna
22 czerwca 2013
Spektakle
Texas Jim