Bułgarskie honory dla Jana Englerta

Jan Englert został wyróżniony przez prezydenta Bułgarii Plakietą Honorową „Świętych Cyryla i Metodego"; otrzymał także tytuł doctora honoris causa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii.Podczas uroczystości w dniu 23 marca 2019 roku dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert został wyróżniony przez bułgarskiego prezydenta Rumena Radewa Plakietą Honorową „Świętych Cyryla i Metodego". Prezydent podkreślał osiągnięcia artystyczne Jana Englerta oraz jego znaczenie w roli ambasadora kultury bułgarskiej.

W tym samym dniu Jan Englert otrzymał także tytuł doctora honoris causa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej (NATFIZ) w Sofii.

Jan Englert dzięki udziałowi w kultowym bułgarskim filmie Dusze stracone Wyło Radewa (1975) jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych polskich aktorów wśród publiczności bułgarskiej. Film powstał na podstawie powieści Dimityra Dimowa pod tym samym tytułem, poświęconej wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. ubiegłego wieku. Za główną rolę – katolickiego księdza, ojca Heredii – Englert został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warnie w 1975 roku. Po ponad czterdziestu latach od premiery film nadal jest przyjmowany przez publiczność z uznaniem.

„W ciągu tych dziesięcioleci, które upłynęły od powstania filmu Dusze stracone, w dziwny sposób zachowałem więzi z bułgarską kulturą, nigdy nie rozstałem się z nią, śledzę wszystko, co w niej się dzieje [...]. Podczas pracy nad filmem poznałem tak wielu wspaniałych twórców i ludzi, zostałem przyjęty w Bułgarii z sympatią, to jest tak rzadkie, szczególnie w naszych czasach" – powiedział aktor podczas spotkania z prezydentem Bułgarii.Ewgenia Manołowa
Kurier PAP
9 kwietnia 2019
Portrety
Jan Englert