Byczek i byk

„Byczek Fernando" to spektakl zrealizowany na podstawie wierszowanej bajki autorstwa amerykańskiego twórcy literatury dziecięcej, Munro Leafa.

Fabuła książki opowiada o pokojowo nastawionym do świata byczku, który zamiast brać udział w korridzie woli wieść spokojne, radosne życie, przesiadywać pod ulubionym drzewem i wąchać kwiaty. Bajka przypomina o tym, że pokój na świecie jest najważniejszy. Barwna scenografia spektaklu nawiązuje do hiszpańskich motywów i kubistycznych form.

Pierwsza publikacja książki zbiegała się w czasie z wybuchem wojny w Hiszpanii, co spowodowało, że uznano ją za utwór pacyfistyczny i na długie lata zakazano jej wydawania. W Polsce utwór został spopularyzowany za sprawą mistrzowskiego przekładu Ireny Tuwim.

„Pomysł na realizację przedstawienia zrodził się z zestawienia postaci byczka z bajki Munaro Leafa z motywem byka pojawiającym się w twórczości Pabla Picasso. Fabułę książki umieszczamy więc w kubistycznym świecie malarstwa i rzeźby, który jest bliski wrażliwości dziecka i jego postrzeganiu świata" – mówi reżyser spektaklu Robert Jarosz.

Spektakl dla dzieci od lat 5.Agnieszka Evans
Materiał Teatru
16 stycznia 2014
Spektakle
Byczek Fernando
Portrety
Robert Jarosz