Całe życie to taniec

Po sukcesie monodramu "Lipiec" w Teatrze Na Woli Iwan Wyrypajew przygotowuje kolejne swoje przedstawienie w Warszawie. Na Scenie Studio Teatru Narodowego już w piątek premiera "Tańca Delhi".

Kolejny raz będziemy mieli też do czynienia z duetem Iwan Wyrypajew - Karolina Gruszka. Aktorka nie tylko gra w jego przedstawieniu, ale też przetłumaczyła sześć jednoaktówek, które składają się na "Taniec Delhi". 

- Pierwszy raz zajęłam się tłumaczeniem sztuki. Było to spore wyzwanie, ale podobało mi się to - przyznaje aktorka. - Później pracowaliśmy wspólnie nad udoskonalaniem tego tłumaczenia razem z aktorami i tłumaczką. 

Gruszka zagra Katarzynę - tancerkę, która stworzyła tytułowy "Taniec Delhi". Nie zobaczymy go jednak na scenie. - Słyszymy tylko, jak opowiadają o nim kolejni bohaterowie sztuki - mówi Wyrypajew. - Każdy z nich widzi w nim coś innego, bardzo osobistego. 

Bohaterowie sztuki spotykają się w szpitalu, gdzie nieustannie trwa korowód życia i umierania. "Wszystko, co mamy cennego w tym życiu, to śmierć" - pada w pewnym momencie ze sceny. Temat przemijania przewija się też przez "Taniec Delhi" - Katarzyna tworzy go po wizycie na pełnym nędzarzy rynku w stolicy Indii. "Odczuła ból wszystkich tych ludzi.

Jej nie było ich żal i nie myślała o ich nieszczęsnym losie. Po prostu, nagle, doświadczyła bólu wszystkich, którzy przypadkowo ją otaczali" - opowiada Pielęgniarka. Postać, która w każdej z jednoaktówek jest posłańcem złych wiadomości, ale też osobą przynoszącą ukojenie innym.

Mimo rosyjskich imion bohaterów twórcy zapewniają, że "Taniec Delhi" nie jest portretem mieszkańców Rosji.

- Nie stawialiśmy sobie zadania opowiedzenia o współczesnej tamtejszej kobiecie - mówi Karolina Gruszka. - Bardziej chcieliśmy znaleźć uniwersalny wydźwięk tej sztuki. Dla mnie najważniejszy w tym tekście jest fakt, że dotyka on takich tematów jak miłość czy śmierć. I mówi o nich otwarcie, bez zbędnych masek i kamuflaży.

"Taniec Delhi", dramat Iwana Wyrypajewa, reż. Iwan Wyrypajew, wyk. Karolina Gruszka, Paweł Paprocki, Teatr Narodowy, Scena Studio, ul. Wierzbowa 3, bilety: 60 - 70 zł, rezerwacje tel. 22 692 08 07, premiera: piątek (5.03.), spektakle: sobota (6.03) - niedziela (7.03), wtorek (9.03) - czwartek (11.03.), godz. 19Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
5 marca 2010
Spektakle
Taniec "Delhi"