"Chłopiec z Gliwic" zainauguruje Dziecięce Spotkania Teatralne

Zapraszamy do Gliwickiego Teatru Muzycznego na spektakl "Chłopiec z Gliwic", który zainauguruje XXII Dziecięce Spotkania Teatralne. Przedstawienie można będzie oglądać codziennie od 3 do 8 marca. "Chłopiec z Gliwic" wejdzie na stałe do repertuaru GTM i będzie grany również w kwietniu, maju i czerwcu.

Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji sztuka Grzegorza Krawczyka w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic. W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan!

Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i... maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi. Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell'arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych.

W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.(-)
Materiał organizatora
1 marca 2016
Spektakle
Chłopiec z Gliwic