Choć bez dotacji, Malta się odbędzie

Organizatorzy Malta Festivalu nie poddają się. W internecie trwa zbiórka pieniędzy, których przekazania, wbrew umowie, odmówił minister. Festiwal startuje już w piątek.

Od piątku wiadomo, że minister kultury Piotr Gliński nie wypłaci Malcie dotacji, której zobowiązał się udzielić w umowie podpisanej z festiwalem dwa lata temu. Zapowiadał to już w kwietniu na łamach miesięcznika "WPiS", wskazując jako powód osobę jednego z kuratorów tegorocznej edycji, 01ivera Frljicia, reżysera m.in. oprotestowanej przez narodowców "Klątwy" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Choć w chwili podpisywania umowy z Fundacją Malta, program imprezy i dorobek kuratora był znany, Gliński stwierdził w piątkowym oświadczeniu, że dokonania Frljicia "stoją w jaskrawej sprzeczności "z formułą "inkluzywnego wydarzenia społeczno-artystycznego", jak przedstawiali festiwal wnioskodawcy.

Ministrowi odpowiedział szef Malty, Michał Merczyński, który poprosił go o "nieprojektowanie swojej wizji teatru na festiwal", przypominając o odbywających się w jego ramach kilkudziesięciu darmowych i otwartych dla każdego wydarzeniach, a następnie zaprosił Glińskiego do udziału w nim.

Ministrów może być wielu

Ministerialna dotacja dla Malty miała w tym roku wynieść 300 tys. złotych. Od 14 dni brakującą kwotę organizatorzy festiwalu próbują zebrać w ramach kampanii crowdfundingowej "Zostań ministrem kultury" na stronie wspieramkulture.pl. Dotychczas udało się zgromadzić ponad 90 tys. złotych, a zbiórka potrwa do końca festiwalu, czyli do 25 czerwca.

Drugim ze sposobów pozyskiwania funduszy będą ruszające w tym tygodniu aukcje przedmiotów, przekazanych na rzecz festiwalu przez artystów i mecenasów kultury. Wśród nich znajdą się m.in. kopertówka Mai Ostaszewskiej z listem do zwycięzcy, statuetka Orły reżyserki Małgorzaty Szumowskiej oraz kolacja w towarzystwie Andrzeja Chyry, Mateusza Kościukiewicza i Jerzego Skolimowskiego.

- Aukcje na platformie charytatywni.allegro.pl potrwają do 17 września. Tymczasem w najbliższą sobotę na pi. Wolności wylicytujemy kilka przedmiotów, które nie będą wystawione w internecie.

Wśród nich znajdzie się m.in. miniatura rzeźby Starego Marycha z ul. Półwiejskiej, wykonana przez Roberta Sobocińskiego - mówi Martyna Nicińska, rzeczniczka Malty. Sobotnia licytacja odbędzie się w godzinach 15-17.

Platforma Bałkany

W tym roku, Malta Festival odbywa się po raz 27. Ósmy raz towarzyszy mu idiom, motyw przewodni. Brzmi on "Platforma Bałkany".

- Po śmierci Broz Tity, na Bałkanach wypalił się pewien bezpiecznik. Z podziemi wypełzły nacjonalizmy, które doprowadziły do wojen bałkańskich. Ta historia może się powtórzyć - mówił Merczyński w majowej rozmowie z "Głosem".

Przez 10 festiwalowych dni, w Poznaniu odbędzie się 290 wydarzeń z udziałem 580 artystów przybyłych z całego świata.

Oficjalną inauguracją Malty będzie Bike Bands Opening, wspólna parada rowerzystów i muzyków pod przewodnictwem artysty Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, która wyruszy w piątek o godz. 19 z pl. Mickiewicza i zakończy się koncertem na pl. Wolności.

Do najważniejszych spektakli w programie festiwalu należy "The Republic of Slovenia". Zamówiły go w 2016 roku Maska Ljubijana i Slovensko Mladinsko Gledaliśće z 25-lecia uzyskania przez Słowenię niepodległości. To opowieść m.in. o zaangażowaniu Ljubljany w międzynarodowy handel bronią i korupcji tamtejszych polityków (17.06 i 18.06, Hala MTP). Wystawiony zostanie również "Turbofolk", głośne dzieło Olivera Frljicia (23 i 24.06, Aula Artis), inspirowane połączeniem muzyki dance i ludowej, szczególnie popularnym w latach 90. wśród bałkańskich nacjonalistów.

24 czerwca, w finale Malty, w Parku Wieniawskiego wystąpi słoweńska formacja Laibach z Orkiestrą PAutunno z koncertem "The Sound of Musie". Wstęp wolny.Cyprian Łakomy
Polska Głos Wielkopolski
14 czerwca 2017