Co dalej z Teatrem IMKA?

Tomasz Karolak i Grażyna Wolszczak nie doszli do porozumienia w sprawie siedziby Teatru IMKA. Fundacja Garnizon Sztuki, którą razem z Wolszczak prowadzi Joanna Glińska, planuje przejąć budynek od 1 lipca 2020. Karolak nazywa działanie Wolszczak "wrogim" i powołuje się na wsparcie wiceminister kultury, Wandy Zwinogrodzkiej.

Jak przekazują Onetowi szefowe fundacji, teatr wymaga dużych nakładów finansowych, a one otrzymały od zarządcy budynku propozycję współpracy, z której skorzystały. Twierdzą, że została już podpisana umowa. Teatr IMKA informuje jednak o trwających negocjacjach.

- Tomasz Karolak poinformował o próbie przejęcia Teatru IMKA przez fundację Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. Zarzuca Wolszczak kłamstwo
- Garnizon Sztuki od 2015 roku współpracuje z Teatrem IMKA, gdzie wystawia swoje spektakle
- Za Karolakiem w negocjacjach ze Związkiem Harcerstwa Polskiego wstawiła się Wanda Zwinogrodzka
- W odpowiedzi na oświadczenie Karolaka, Wolszczak i Glińska wskazują problemy finansowe teatru
- Szefowe Garnizonu nazywają doniesienia krzywdzącymi. Ujawniają podpisanie umowy

Założony 10 lat temu przez Tomasza Karolaka Teatr IMKA już wielokrotnie przechodził problemy finansowe, ostatni raz groziło mu zamknięcie w 2018 roku. IMKA miała problemy z pozyskiwaniem sponsorów. Teatr zaczął regularnie wynajmować swoją przestrzeń. W repertuarze coraz częściej, obok nagradzanych, niekomercyjnych produkcji - spektakli Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Moniki Strzępki czy Pawła Świątka - pojawiały się lekkie, komediowe tytuły. Wśród nich m.in. przedstawienia Garnizonu Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej: "Pozytywni", "Polowanie na łosia" i "Czworo do poprawki".

Według Tomasza Karolaka, który przesłał swoje oświadczenie do E-teatru, Grażyna Wolszczak w imieniu Garnizonu Sztuki od grudnia 2019 toczyła negocjacje ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, chcąc przejąć budynek IMKI przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie dla własnej fundacji. Obecna umowa na użytkowanie lokalu kończy się 30 czerwca 2020.

Karolak nazywa działania Wolszczak "próbą wrogiego przejęcia siedziby" i zarzuca jej kłamstwo. Aktorka miała używać w negocjacjach argumentu, jakoby jej spektakle w IMCE gromadziły komplety widzów. Zdaniem Karolaka, tylko jedno z przedstawień Garnizonu Sztuki wyprzedaje się w całości.

We wtorek, 14 kwietnia, doszło do spotkania Tomasza Karolaka z Naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego, Anną Nowosad. Za Karolakiem wstawiła się wiceminister kultury, apelując o zrozumienie trudnej sytuacji instytucji kultury w czasie pandemii koronawirusa. W swoim piśmie podkreśliła wartość artystyczną przedstawień IMKI, które Ministerstwo Kultury docenia finansowym wsparciem.

Jak informuje Karolak, w najbliższym czasie IMKA przedstawi propozycje współpracy ZHP, aby teatr mógł pozostać w obecnej siedzibie. "Pani Naczelnik Anna Nowosad wykazała zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie Teatr IMKA, jego widzowie i związani z Teatrem artyści oraz twórcy".

Teatr IMKA zmieni się w Garnizon Sztuki? Grażyna Wolszczak i Joanna Glińska komentują
Grażyna Wolszczak i Joanna Glińska nazywają doniesienia krzywdzącymi i niezgodnymi z prawdą.

"Fundacja przez lata pomagała Teatrowi i będzie to czynić nadal. Teatr wymaga olbrzymich nakładów finansowych, aby dostosować go do wymogów prawnych w zakresie bhp, ppoż i innych przepisów. Dzisiaj najważniejsze jest zachowanie teatralnego charakteru miejsca i przetrwanie w tych trudnych czasach Teatru, nawet jeżeli jest to wbrew indywidualnym interesom" - stwierdzają.

Szefowe Garnizonu Sztuki, pytane o szczegóły przejęcia budynku Teatru IMKA, przekazują Onetowi, że została już podpisana umowa w tej sprawie.

"Prace nad umową i ich rezultat objęte są tajemnicą handlową, póki strony nie doszły do porozumienia, nie było o czym informować" - komentują. Jak ma się to do toczonych przez IMKĘ negocjacji z ZHP? "Rozmowy między ZHP, a Tomkiem Karolakiem nie są nam znane" - odpowiada mi Joanna Glińska.

Wolszczak i Glińska podkreślają, że ZHP zaproponował im prowadzenie IMKI, bo związkowi zależało, by w budynku nadal był prowadzony teatr. Czy, jeśli dojdzie do przejęcia, IMKA zmieni się w Garnizon Sztuki? "Nazwa teatru jest elementem spójnej kampanii komunikacyjnej, a ta jest jeszcze przed nami".Dawid Dudko
Onet Kultura
16 kwietnia 2020