Co na Kontakcie?

W Festiwalu KONTAKT, którego cechą charakterystyczną w tym roku będzie konfrontacja przedstawień tworzonych przez młodych reżyserów z dziełami uznanych już mistrzów

W tym roku gościć będziemy w Toruniu m.in.: „Warum, Warum” (monodram Miriam Goldschmidt w reż. Petera Brooka), „Muszkę owocówkę” w inscenizacji Christopha Marthalera z berlińskiego Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, nowatorski „Proces” wg Kafki (reż. Dušan Parizek) z Pražske komorni divadlo, „Wujaszka Wanię” w inscenizacji znanego z Awinionu Erica Lacascade’a (Teaty Miejski w Wilnie), świetnie przyjęte w ubiegłym roku na Festiwalu w Edynburgu przedstawienie Harisa Pasovicia – „Class Enemy” (East West Theatre Company z Sarajewa), sceniczną adaptację „Lodu” Sorokina z budapesztańskiego Nemzeti Szinhaz (reż. Kornél Mundruczo, zdobywca nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Delta”).

W Festiwalu KONTAKT, którego cechą charakterystyczną w tym roku będzie konfrontacja przedstawień tworzonych przez młodych reżyserów z dziełami uznanych już mistrzów (np. Peter Brook, Eric Lacascade, Christoph Marthaler), wezmą udział także: praska Boca Loca Lab Company z autorskim spektaklem „Tika Tika Politika” (reż. Jiři Adamek) oraz przedstawienie byłego dyrektora Holland Festival – Ivo van Hove – „La Voix Humaine” (wg Jeana Cocteau).
    Z Rosji przyjadą dwa spektakle z moskiewskiego Teatru Praktika – „Kapitał” wg Sorokina w reż. Eduarda Bojakowa oraz „Dziecko” w insc. francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata.

Polskę reprezentować będą 4 spektakle: „Makbet” Shakespeare’a w reż. Mariusza Grzegorzka z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, „Sprawa Dantona” wg St. Przybyszewskiej w reż. Jana Klaty (wrocławski Teatr Polski), sceniczna adaptacja „Rozmów poufnych” Bergmana w reż. Iwony Kempy (dyr. artystyczna Teatru im. W. Horzycy) z krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego) oraz spektakl gospodarzy Festiwalu – „Justyna” wg de Sade’a w reż. Marcina Wierzchowskiego.Grzegorz Janikowski
Materiały Festiwalu
4 kwietnia 2009