Co nas we wschodzie podnieca i co nas obrzydza

Trwają intensywne przygotowania do najnowszej premiery Eweliny Marciniak w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Sztuka Jana Czaplińskiego oparta na motywach „Bzika tropikalnego" Witkacego będzie nosiła tytuł „Bzik. Ostatnia minuta" i ma wejść w artystyczny dialog również z głośnym wystawieniem Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa sprzed 20 lat. Premiera już za niespełna miesiąc.

Twórcy „Bzika..."

Prapremierowe wystawienie „Bzika. Ostatniej minuty" Jana Czaplińskiego odbędzie się na dużej scenie Współczesnego 9 czerwca. Reżyseruje Ewelina Marciniak, laureatka m.in. „Paszportu Polityki" za „pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru." Ogromne uznanie zyskiwały jej wszystkie ostatnie realizacje potwierdzające doskonały warsztat reżyserski i wyrazisty język, m.in. „Morfina", „Portret damy", „Śmierć i dziewczyna", „Mapa i terytorium" oraz „Księgi Jakubowe". W Szczecinie reżyserka zrealizowała doskonale przyjętego przez dziecięcą publiczność „Piotrusia Pana", na festiwalu Kontrapunkt można było oglądać jej spektakle: „Skąpiec" oraz „Amatorki" (Nagroda Główna Jury w 2013 roku).

Marciniak do Szczecina zaprosiła często współpracujących z nią artystów. Jest wśród nich jedna z najbardziej cenionych scenografek w Polsce – Katarzyna Borkowska. Scenografia i kostiumy do ich ostatniego, wspólnego spektaklu -„Ksiąg Jakubowych", otrzymały właśnie Grand Prix na Festiwalu Scenografii i Kostiumów - Scena w Budowie 2017. Autorem sztuki odpowiadającym także za dramaturgię spektaklu jest Jan Czapliński, który na tegorocznym Festiwalu Kontrapunkt odebrał Grand Prix publiczności za spektakl „Zapolska. Superstar", jako autor tekstu. Choreografię przygotowuje Izabela Chlewińska – ceniona choreografka i tancerka związana obecnie m.in. z Centrum w Ruchu, zaś za muzykę odpowiedzialna jest wokalistka i producentka muzyczna Maja Kleszcz, która pojawi się także w spektaklu w jednej z ról. Muzyka na żywo wykonywana będzie z udziałem Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka.

O czym będzie nowy „Bzik..."?

Jan Czapliński pisze: „Bzik. Ostatnia minuta" to opowieść, która rodzi się na przecięciu turystyki, wielkoprzemysłowej produkcji i... historii teatru. Wychodząc od tekstu Witkacego i Dunin-Borkowskiej, kierujemy swoje spojrzenie na dzisiejszy wschód. Wykorzystujemy osobiste doświadczenia - turystów, konsumentów, ludzi teatru - by spróbować odtworzyć złożony obraz miejsc, które zwykliśmy uważać za „tropiki". Podważyć własny, europocentryczny, postkolonialny stosunek do geografii. Przemyśleć własne uwikłanie we wschód - na każdym możliwym poziomie. I wreszcie, by zapytać, co w naszym doświadczaniu wschodu, ale i w polskim teatrze, zmieniło się od słynnego, założycielskiego „Bzika..." z warszawskiego TR.

W tym celu trzeba wybrać się na wschód, wspólnie z widownią, jeszcze raz: z przewodnikiem Pascala, „No logo" i scenariuszem Jarzyny w plecaku. Spojrzeć w oferty biur podróży, katalogi odzieżowych sieciówek i repertuary teatrów. Poszukać „bzika" - tej „groźnej choroby nerwów", o której pisał Witkacy - w swojej dzisiejszej kondycji, w teatrze, w granej na żywo muzyce Mai Kleszcz. Przyznać się do tego, co nas we wschodzie podnieca i co nas obrzydza. Przyznać się do tego, co o wschodzie wiemy i do tego, czego wiedzieć nie chcemy.

Kto i kiedy zagra w „Bziku..?"

Nowa wersja „Bzika..." powstaje na motywach sztuki Witkacego, zatem pojawią się w niej postaci znane z wcześniejszych interpretacji scenicznych sztuki. Główną parę kochanków - Ellie i Price'a zagrają Michał Lewandowski i Maria Dąbrowska. Męża Ellie – handlowego bossa zamorskich kampanii - Arkadiusz Buszko. Małżeństwo z Polski przybywające do tropików grają Magdalena Wrani-Stachowska (Berta) i Adam Kuzycz-Berezowski (Brzechajło), zaś ich syna Jacka – Konrad Beta. Pejzażu postaci dopełniają Kelner (Wojciech Sandach) oraz Dzika (Maja Kleszcz).(-)
Materiał Teatru
18 maja 2017