Córka uczy, matka słucha

Centralny Basen Artystyczny zaprasza na dwie jednoaktówki Ionesco zebrane pod wspólnym tytułem "Lekcja szaleństwa". Pokazują zwyczajne, powszednie, czasem banalne sytuacje, które nieoczekiwanie zmieniają się w pełną absurdu groteskę

Spektakl miał premierę w styczniu w Teatrze Nowym w Zabrzu. Teraz pierwszy raz zaprezentowany zostanie warszawskiej publiczności.

W pierwszej części zobaczymy „Lekcję”, czyli trudy edukacji w krzywym zwierciadle groteski. Akcja rozgrywa się w domu Profesora, do którego na prywatną lekcję przychodzi spragniona wiedzy 18-latka. Dziewczyna ma już za sobą maturę, a teraz marzy o studiach.

Waldemar Śmigasiewicz przewrotnie obsadził w roli uczennicy Joannę Żółkowską, a postać Profesora powierzył Paulinie Holtz. Być może chciał pokazać, że w dzisiejszych czasach to starsze pokolenie musi uczyć się od młodszych, jak radzić sobie w życiu.

W drugim minidramacie „Szaleństwo we dwoje” Joannie Żółkowskiej na scenie partnerować będzie Wojciech Leśniak. Zagrają parę kochanków, którzy spędzili już ze sobą 17 lat, a wszystko dzięki... rozczarowaniu, jakie niesie ich związek.

„Lekcja szaleństwa” to kolejny wspólny projekt Joanny Żółkowskiej i Pauliny Holtz. Wcześniej zagrały m.in. w „Kieszonkowym atlasie kobiet” i „Dniu Walentego”.

„Lekcja szaleństwa”, tragikomedia według „Lekcji” i „Szaleństwa we dwoje” Eugene’a Ionesco, reż. Waldemar Śmigasiewicz, wyk. Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Wojciech Leśniak, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa, ul. Konopnickiej 6, bilety: 55 zł, rezerwacje: tel. 22 339 07 60, niedziela (6.06), godz. 19Julia Rzemek
Rzeczpospolita
4 czerwca 2010
Spektakle
Lekcja szaleństwa