Cudowna jest głupota tego świata!

Pod hasłem „Cudowna jest głupota tego świata!" upłynie tegoroczny, 27. Festiwal Szekspirowski, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski. Międzynarodowe wydarzenie teatralne, na którym prezentowane są najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata, odbędzie się w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia i przyniesie zmiany w konkursach o Złotego Yoricka i SzekspirOFF.

Motto festiwalu z „Króla Leara" Williama Szekspira

Przygotowania do tegorocznego, 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego toczą się w cieniu wojny w Ukrainie, która nie zdążyła zagościć na teatralnych scenach w minionej edycji Festiwalu - pokazała ona głównie postpandemiczną chęć zabawy, śmiechu i bycia razem. Tym razem w tle trwa nie tylko wojna w Ukrainie, ale obecne są też krwawe protesty w Iranie, piłkarski mundial okupiony cierpieniem tysięcy niewinnych ludzi i kneblowaniem ust sportowcom walczącym o prawa człowieka, oraz coraz trudniejsze do życia czasy dla całej Europy, w której inflacja przyspieszyła w sposób nieznany od 1989 roku.

Ponadto dochodzą zagadnienia związane z niszczeniem klimatu, które odczuwane są coraz bardziej, choć na co dzień nie wszyscy się nimi przejmują. Podstawowe prawa jednostki są łamane w wielu krajach, a świat wydaje się niczego nie uczyć na własnych błędach i powtarzających się mechanizmach historii. Dlatego organizatorzy 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego uznali, że odzwierciedleniem obecnej sytuacji będzie motto zaczerpnięte prosto z „Króla Leara" Williama Szekspira: „Cudowna jest głupota tego świata!".

„Cudowna jest głupota tego świata! Kiedy nasz los niedomaga - często zresztą skutkiem naszych własnych nadużyć - winimy za niepowodzenia słońce, księżyc i gwiazdy: tak jakby człowiek był nędznikiem z konieczności, głupcem z wyroku niebios, łotrem, złodziejem i zdrajcą za sprawą obrotów sfer, pijakiem, kłamcą i rozpustnikiem z racji niezwalczonego wpływu planet; tak jakby całe nasze zło brało się z boskiego dopustu. Godny podziwu wykręt łajdaczącego się człowieka – obarczać gwiazdy odpowiedzialnością za własną koźlą naturę!" - „Król Lear", Edmund, akt 1, scena 2, przekład Stanisława Barańczaka.

Podczas nadchodzącej edycji organizatorzy festiwalu wraz z twórcami i widzami przyjrzą się temu światu i panującemu na nim człowiekowi, który jest sam swoim największym wrogiem. Pokazany zostanie człowiek w jego zmaganiach z własnymi słabościami, mrokiem i lękiem. Ale też człowiek, który pragnie, walczy, który w swojej naiwności zarówno przegrywa, jak i wygrywa, w tym „cudownie głupim świecie"!

- Nie tylko program główny, ale i wydarzenia towarzyszące obracać się będą wokół ludzkich wyborów, odpowiedzialności i powinności wobec siebie, drugiego człowieka i wobec świata. Wiele wydarzeń naznaczonych będzie perspektywą kobiecą. Będziemy prezentować różne formy teatralne, będziemy otwarci na nowatorskie odniesienia i inspiracje - mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Złoty Yorick - ważna zmiana w prestiżowym konkursie

Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira (Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Nie mogło go zabraknąć i w tym roku.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie selekcjoner dokonuje wyboru od 3 do 5 najlepszych spektakli spośród premier sezonu 2022/2023 zgłoszonych do konkursu. Wybrane spektakle otrzymują zaproszenie na 27. Festiwal Szekspirowski. W drugim etapie międzynarodowe jury wyłania zdobywcę Złotego Yoricka. Zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł.

Wybór najlepszych szekspirowskich produkcji sezonu po raz kolejny powierzono Łukaszowi Drewniakowi, krytykowi teatralnemu.

Istotną zmianą w regulaminie konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira jest dopuszczenie do konkursu teatrów pozainstytucjonalnych. Wszystkie spektakle zgłoszone do konkursu muszą mieć swoją premierę do dnia 28 maja 2023 roku.

SzekspirOFF Produkcje ponownie ze wsparciem m.in. finansowym

W ramach Festiwalu będzie można tradycyjnie zobaczyć również nowe produkcje niezależne, które i w tym roku Festiwal wspiera finansowo i logistycznie. Celem nurtu SzekspirOFF jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. SzekspirOFF Produkcje to konkurs, w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal. Oznacza to także, że wraz z tegoroczną edycją organizatorzy rezygnują z konkursu SzekspirOFF Prezentacje, gdyż te ostatnie mogą startować w konkursie o Złotego Yoricka.

Kuratorką nurtu jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu oraz wydawczyni i redaktorka naczelna portalu teatralny.pl.

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego 2023 r. do godz. 12.00 pocztą elektroniczną na adres fs.szekspiroff@gmail.com. Szczegóły znaleźć można w regulaminie na stronie festiwalszekspirowski.pl.

W ramach SzekspirOFF Produkcje, do 20 marca 2023 roku wyłonionych zostanie maksymalnie 5 laureatów, najciekawsze scenariusze inspirowane twórczością Szekspira, a ich produkcja - wspierana jest sumą 20 tys. zł.

Spektakle oceni międzynarodowe jury
Organizatorzy Festiwalu podtrzymują także inną ubiegłoroczną tradycję - otóż spektakle biorące udział zarówno w konkursie o Złotego Yoricka, jak i SzekspirOFF Produkcje oceniane będą przez jedno międzynarodowe jury.

- Zależy nam na tym, by nie różnicować spektakli biorących udział w konkursie o Złotego Yoricka i nurtu SzekspirOFF. Chcemy aby nasze jury miało pełne spectrum tego co dzieje się w polskim teatrze, jeśli chodzi o interpretacje sztuk Szekspira - mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Nagrody będą miały wymiar pieniężny. W przypadku Złotego Yoricka będzie to 40 tys. zł, a konkursu SzekspirOFF Produkcje 15 tys. zł. Dodatkowo, twórcy każdego z projektów, który zakwalifikuje się do finału drugiego z konkursów, dostaną po 20 tys. wsparcia na realizację swojego projektu.

 

Laureaci ubiegłorocznego Festiwalu ponownie w Gdańsku
23 kwietnia 2023 roku, w dzień urodzin Szekspira, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wystąpi Teatr RADOST (Divadlo Radost) z Brna ze spektaklem „Hamlet on the Road" (reż. Joanna Zdrada).

Przewrotny i wisielczy humor w stylu Tima Burtona trafił do szerokiego grona odbiorców. Podczas 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego spektakl otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę „Księga Prospera" Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego.

Teatr Radost przedstawia Hamleta jako żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych, nomadycznych lalkarzy.

Festiwal Szekspirowski z bogatą historią

Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 26 lat. Prezentowało się na nim ponad 240 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru.

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 partnerów – z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii, Serbii, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata.

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Więcej informacji: festiwalszekspirowski.pl.oprac. AO oprac. AO
www.gdansk.pl
20 marca 2023